10 tys. zł? Prawie jedna trzecia Polaków nie radzi sobie z takim zadłużeniem

Dodano: 24 listopada 2021 15:48, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Istnieje pewna bariera, po przekroczeniu której Polacy zaczynają obawiać się o możliwość wyjścia z własnych zadłużeń. Analitycy jednej z firm zbadali, kiedy dłużnicy najczęściej tracą wiarę, że podołają spłacie zaciągniętych wcześniej wierzytelności.
10 tys. zł powoduje lęk i panikę

Firma Quality Watch na zlecenie rejestru dłużników BIG InfoMonitor przeprowadziła badanie, którego celem było wytypowanie progów finansowych zadłużeń powodujących u dłużników obawę o niewystarczające możliwości spłaty.

REKLAMANajwięcej, bo aż 28 proc. respondentów, uznało, że 10 tys. zł. zadłużenia to kwota, która wydaje się nie do udźwignięcia. 8 proc. grupa badanych ten sam lęk odczuwa przy 15 tys. zł. długów, a ok. 11 proc. stanowią osoby nieco zamożniejsze, które niepokój o sytuację finansową związaną z wierzytelnościami odczuwają w chwili, kiedy do oddania mają 25 tys. zł. ok. 19 proc. ankietowanych zaczyna martwić się o spłatę długów, kiedy ich wartość wynosi 50 tys. zł. Niewielki odsetek, bo tylko 3 proc. dłużników, boi się, że nie podoła regulowaniu zaległości po przekroczeniu progu 75 tys. zł. Z kolei 12 proc. pytanych swobodnie podchodzi do swoich zobowiązań, jeżeli warte są one mniej niż 100 tys. zł. 0,5 mln zł to kwota, która powoduje panikę u 18 proc. dłużników biorących udział w sondażu.

Na jakie kwoty zadłużają się Polacy?

Z rejestru dłużników BIG InfoMonitor i Bazy Informacji Kredytowych (BIK) wynika, że zaległości do kwoty 10 tys. zł. stanowią 15 proc. wszystkich odnotowanych zobowiązań. Nie więcej niż 5 tys. zł długów przypada na 18 proc. osób widniejących w systemach. 11 proc. zaległości dotyczy kwot nieprzekraczających 2 tys. zł 8 proc. zadłużonych musi oddać mniej niż 1 tys. zł, a 7 proc. niesolidnych spłacających zalega ze spłatą kwoty niższej niż 500 zł. Z kolei na 1 proc. z nich przypada zaległość o wartości do 100 zł.

Poduszka finansowa jest obca Polakom

W ocenie prezesa BIG InfoMonitora Sławomira Grzelczaka problem nie leży jednak w samych zobowiązaniach, a raczej w odkładaniu pieniędzy na tzw. czarną godzinę.

- Co niepokojące, na 10 tys. zł, jako sumę, która zaczyna odbierać wiarę w możliwość wyjścia z długów, wskazuje też niemal jedna czwarta deklarujących, że mogą sobie pozwolić na większe wydatki, bo we własnym odczuciu dają sobie nieźle radę albo postrzegają się jako zamożni. Problemem jest jednak brak poduszki finansowej na ewentualne trudne czasy. Oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Posiadanie oszczędności stanowiących równowartość trzech pensji deklaruje zwykle najwyżej co drugi ankietowany - ocenia Grzelczak.

Szef rejestru przestrzega, aby nie podchodzić do tematu długów zbyt optymistycznie. Łatwo bowiem niepostrzeżenie spiętrzyć je do takich kwot, które w rzeczywistości okażą się niemożliwe do spłaty. Warto dokładnie przemyśleć każdą decyzję o kolejnym długu, zwłaszcza w okresie świątecznym.

- Warto kontrolować wydatki i nie podchodzić zbyt optymistycznie do zaciąganych zobowiązań, by nie spiętrzyć ich ponad swoje możliwości. Szczególnie teraz, gdy nadchodzi wyjątkowo trudny czas dla domowych budżetów. Za chwilę rozpoczynają się promocje i wyprzedaże, a także okres świąt Bożego Narodzenia. Grudzień zawsze wygrywa w naszej ankiecie na najcięższy finansowo miesiąc w roku - przestrzega ekspert.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kontrowersje wokół nowych przepisów. Cudzoziemcy mają zarabiać więcej od Polaków?

24 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeżeli prawo, które właśnie przyjął sejm, wejdzie w życie, to obcokrajowiec będzie w naszym kraju zarabiał lepiej od wielu Polaków. O co dokładnie chodzi?

Noga z gazu. Więcej pułapek na piratów drogowych

23 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ogłoszono przetarg na dostawę i montaż nowych urządzeń.

Cała prawda o zarobkach. GUS wyliczył medianę

23 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przeciętne wynagrodzenie w październiku ubiegłego roku wynosiło 5748,24 zł brutto. Ze statystyk urzędowych wynika jednak, że mediana płac była o ponad 20 proc. niższa. Wiemy, które grupy zawodowe zarobiły wówczas najwięcej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Działamy na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolic! Zapraszamy!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]