17 świadczeń i dodatków na dzieci, które należą się w 2022 roku

Dodano: 14 stycznia 2022 10:49, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Będąc rodzicem, często zastanawiamy się, jakie przysługują nam przywileje. Podpowiadamy, z jakich dodatków i świadczeń będzie można skorzystać w bieżącym roku.
1. Karta Dużej Rodziny - dostępna dla wszystkich członków rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci). Uprawnia do korzystania z ustawowych zniżek m.in. na przejazdy komunikacją; darmowego wstępu do parków narodowych oraz wielu atrakcyjnych ofert z różnych branż.

REKLAMA2. Świadczenie Dobry Start - jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przysługujące uczniom, m.in.: szkół podstawowych i ponadpodstawowych, techników, szkół artystycznych, ośrodków wychowawczych itp. Wniosek o wypłatę benefitu można złożyć od 1 lipca do 30 listopada.

3. Świadczenie Rodzina 500+ - wypłacany co miesiąc zasiłek w wysokości 500 zł, przysługujący każdemu dziecku, do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochody gospodarstwa domowego. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć tylko drogą elektroniczną.

4. Ulga podatkowa - w corocznym zeznaniu podatkowym można skorzystać z ulgi na dzieci w wysokości:

- 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1?112,04 zł) na pierwsze dziecko,

- 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1?112,04 zł) na drugie dziecko,

- 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2?000,04 zł) na trzecie dziecko,

- 225 zł miesięcznie (rocznie 2?700 zł) na czwarte i każde kolejne dziecko.

5. Becikowe - jednorazowe wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka. Warunkiem jest nieprzekroczenie miesięcznego dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym o kwotę 1922 zł netto oraz pozostawanie pod opieką lekarza od co najmniej 10 tygodnia ciąży, aż do porodu.

6. Umowa uaktywniająca - jeśli pracujesz i zdecydujesz się na zatrudnienie niani, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może opłacić za ciebie składki od połowy minimalnego wynagrodzenia.

7. Dofinansowanie od opieki nad osobą zależną - jest to wsparcie finansowe rządu polegające, w przypadku dzieci, na opłaceniu kosztów związanych ze żłobkiem, przedszkolem itp., aby wesprzeć rodzinę w utrzymaniu aktywności zawodowej.

8. Urlop macierzyński - po urodzeniu dziecka matce przysługuje 20-tygodniowy urlop (okres ten wydłuża się, jeśli urodzi się więcej dzieci). Jeśli mama chce wrócić do pracy, po upływie 14 tygodni pozostałą część urlopu może wykorzystać również ojciec. Za urlop macierzyński przysługuje 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

9. Urlop rodzicielski - po wykorzystaniu całości urlopu macierzyńskiego przysługuje również urlop rodzicielski, którego maksymalny czas trwania wynosi 32 tygodnie przy jednym dziecku i 34 tygodnie, jeśli urodzi się jednocześnie więcej dzieci. Matka i ojciec mogą korzystać z niego jednocześnie lub na zmianę, dzieląc pomiędzy siebie ten wymiar.

10. Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych - przysługuje rodzicom, których dziecko urodziło się z ciężkim i nieodwracalnym pośledzeniem lub cierpi na nieuleczalną chorobę.

11. Zasiłek na opiekę nad chorym dzieckiem - przysługuje jednemu z pracujących rodziców, który pozostanie w domu w celu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

12. Zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem - przysługuje jednemu z rodziców, jeśli w wyniku ściśle określonych zdarzeń losowych nie ma innej możliwości opieki nad dzieckiem (np. nagłe zamknięcie żłobka).

13. Świadczenie rodzicielskie (tzw. kosiniakowe) - jest to wsparcie w wysokości tysiąca złotych miesięcznie przez 52-71 tygodni (w zależności od liczby narodzonych dzieci) dla rodziców, którym nie został przyznany zasiłek macierzyński (najczęściej to osoby niepracujące).

14. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - od 2022 roku w Polsce wypłacane będzie dodatkowe wsparcie na drugie i kolejne dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Bez względu na dochody gospodarstwa domowego, rodzice mogą otrzymać:

- 500 złotych miesięcznie, wypłacane przez 2 lata,

- 1000 złotych miesięcznie, wypłacane przez rok.

15. Zasiłek rodzinny - jest to comiesięczne wsparcie, którego celem jest pokrycie części wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Przysługuje rodzinom spełniającym kryteria dochodowe i wynosi od 95 do 135 złotych (w zależności od wieku dziecka).

16. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka (tzw. drugie becikowe) - jest to jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 złotych, przysługująca rodzinom z ustalonym prawem do zasiłku rodzinnego.

17. Polski Bon Turystyczny - każde dziecko, któremu zostało przyznane prawo do świadczenia Rodzina 500+, otrzymało również wparcie w wysokości 500 złotych do wykorzystania m.in. w celach turystycznych. Bon jest jednorazowy, dlatego mogą skorzystać z niego tylko osoby, które wcześniej tego nie zrobiły. Należy pamiętać, że ważność PBT została przedłużona do 30 września 2022 roku.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Jakie produkty mają być tańsze? Lista

14 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Od lutego taniej mamy kupować pieczywo, produkty mleczne czy wędliny. Ale towarów, na które zostanie zmniejszona stawka podatkowa, jest znacznie więcej.

Masz niewykorzystany bon turystyczny? Zapłacisz nim nie tylko za zimowisko

14 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ważność niewykorzystanych bonów turystycznych została przedłużona. Zbliżające się ferie zimowe to dla wielu rodziców doskonała okazja, aby skorzystać z państwowego benefitu. Przypominamy, komu przysługuje, jak aktywować dodatek i w jaki sposób można go zrealizować.

Inflacja na poziomie 27 proc.? Polacy zabrali głos w sprawie podwyżek

13 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu osiągnęła poziom 8,6 proc. Okazuje się, że realnie wskaźnik ten odczuwamy jako znacznie wyższy. Polacy odpowiedzieli, jak drożyzna przełożyła się na ich domowy budżet.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Restauracja Tandem

ul. Kościuszki 38 F (dojazd od ul. Widnichowskiej)
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]