Kolekcjonerzy punktów karnych trzymajcie się za kieszeń. Zapłacicie więcej za OC

Dodano: 29 maja 2022 09:37, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym daje nowe możliwości ubezpieczycielom. Od czerwca będą mieli dostęp do informacji, które wpłyną na cenę polisy.
W drugiej połowie czerwca ubezpieczyciele będą mogli zajrzeć do historii punktów karnych i mandatów, które właściciel pojazdu zgromadził na swoim koncie w ostatnich 2 latach. Na tej podstawie możliwe będzie podniesienie ceny obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej nawet o kilkaset złotych. Nowe zasady obejmą polisy przedłużane i zawierane na nowo.

REKLAMA- Dostęp do danych o punktach i mandatach pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego - powiedział Rzeczpospolitej Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych w Warcie.

Olszycki wyjaśnia również, że każde przewinienie będzie miało swoją wagę. Największych, bo nawet kilkusetprocentowych podwyżek, mogą spodziewać się osoby jeżdżące pod wpływem alkoholu, wyprzedzające na pasach czy też drastycznie przekraczające prędkość w terenie zabudowanym.

Wyższe OC poprawi bezpieczeństwo?

Na początku tego roku - przypomnijmy - kierowcy musieli pogodzić się z nowym taryfikatorem mandatów. Najwyższa grzywna obowiązująca w Polsce została w nim podniesiona z 5 na 30 tys. zł. Jednak, jak wskazuje dziennik, efekty tych zmian są wątpliwe.

- Statystyki policyjne z pierwszego kwartału funkcjonowania nowych przepisów pokazują, że w zestawieniu z ubiegłym rokiem liczba wypadków i rannych w ich wyniku wzrosła (odpowiednio o 7 i 3,5 proc.). O ponad 8 proc. spadła natomiast liczba śmiertelnych ofiar wypadków - napisano.

Być może wyższe mandaty w połączeniu z horrendalnymi składami OC przyniosą lepsze, bo skumulowane efekty. Ale odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za kilka miesięcy.Źródło zdjęcia: Policja

Zobacz również

Tragiczny wypadek w Glinie

27 maja 2022, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Ostrowscy policjanci pod nadzorem prokuratora pracują na miejscu tragicznego zdarzenia.

Dwa zdarzenia drogowe na skrzyżowaniu w Daniłowie

23 maja 2022, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W piątkowe popołudnie w Daniłowie na skrzyżowaniu niemal w tym samym czasie doszło do dwóch zdarzeń drogowych.

Pożar wysypiska odpadów

19 maja 2022, OSP w Zarębach Kościelnych, red. Miłosz Magrzyk

Do pożaru doszło w środę.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]