Włamali się do konta na portalu społecznościowym. Na szczęście nikt nie dał się oszukać

Dodano: 16 listopada 2023 15:33, Autor: KPP Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

Przestępcy coraz częściej włamują się do kont. 27-latka padła ofiarą próby oszustwa na portalu społecznościowym, gdy nieznani sprawcy włamali się na jej konto, próbując namówić znajomych do przesłania kodów umożliwiających płatności mobilne.
Ostatnie przypadki wykorzystania kont na portalach społecznościowych do popełniania przestępstw zyskują na popularności. Oszuści, podszywając się pod właścicieli kont, wysyłają prośby o przesłanie kodów umożliwiających dokonywanie płatności mobilnych. To subtelne, ale groźne działania, które coraz częściej stają się problemem dla użytkowników portali społecznościowych.

15 listopada 2023 przed północą, dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał informację o próbie oszustwa. Sprawę zgłosiła 27-latka z powiatu ostrowskiego. Sprawcy włamali się na jej konto na jednym z portali społecznościowych i wysłali wiadomość do znajomych, prosząc o generowanie i przesyłanie kodów niezbędnych do wykonania płatności mobilnych. Na szczęście, potencjalni odbiorcy wiadomości nie dali się zwieść i nie udostępnili kodów, dzięki czemu uniknęli utraty pieniędzy.
REKLAMA


Niestety, takie przypadki nie są odosobnione. Ostrowscy kryminalni zauważają wzrost tego typu działań. Oszuści są w stanie przełamać zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i komunikować się w imieniu prawdziwych właścicieli. Skutkiem tego mogą być poważne straty finansowe dla tych, którzy naiwnie przekazują wysłane im kody.

Warto podkreślić, że każdy może stać się celem takiego ataku. Odbiorcy wiadomości często nie podejrzewają, że za prośbą o przesłanie kodu może kryć się oszustwo. Jednakże, w chwili wątpliwości należy podjąć ostrożność i zweryfikować taką prośbę, szczególnie gdy pochodzi ona od znajomego czy osoby bliskiej. Jednym z bezpiecznych sposobów jest skontaktowanie się telefonicznie z tą osobą i zweryfikowanie, czy faktycznie wysłała taką prośbę.

Policja apeluje do wszystkich użytkowników portali społecznościowych o zachowanie czujności i ostrożności w przypadku otrzymania podobnych wiadomości. Bezpieczeństwo naszych kont i środków finansowych leży w naszych rękach. Zachowajmy zdrowy sceptycyzm w sieci, aby uniknąć stania się kolejną ofiarą oszustów.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Polska Policja

Zobacz również

Nie włamano się na jego konto, ponieważ mężczyzna był przezorny

14 listopada 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

Przestępca podał się za pracownika banku, aby wyłudzić pieniądze od mieszkańca powiatu ostrowskiego. Przestępca trafił jednak na czujnego mężczyznę, który nie dał się nabrać.

Przejęli konto na portalu społecznościowym, aby wyłudzić pieniądze

13 listopada 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

Obecnie często kontaktujemy się z rodziną i znajomymi za pomocą komunikatorów. Niestety przestępcy mogą złamać zabezpieczenia kont na portalach społecznościowym i wysłać prośbę o pomoc finansową do naszych bliskich.

Straciła pieniądze klikając link od obcej osoby

9 listopada 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

W dobie powszechnego korzystania z Internetu, ryzyko padnięcia ofiarą oszustw online stale rośnie. 24-letnia kobieta padła ofiarą typowego przestępstwa w sieci.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]