Spotkanie z poezją o zagładzie. Wiersze i pamięć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

Dodano: 12 stycznia 2024 06:28, Autor: Kacper Jaworowski

Muzeum Treblinka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej zorganizowało promocyjne spotkanie, które przeniosło uczestników do czasów okrucieństw II wojny światowej. Utwory autorów różnych pokoleń, od doświadczonych poetów po debiutantów, stworzyły unikalną mozaikę słów oddających hołd ofiarom i przypominających o tragicznych wydarzeniach.
Ważne spotkanie poetyckie promujące tomik poezji pt.: "Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach", odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej i zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum Treblinka.

Spotkanie poprowadziła Ilona Flażyńska z Muzeum Treblinka, redaktorka naczelna publikacji, która dzieliła się swoją wiedzą na temat konkursu i losów ofiar, jakie zostały przytaczane w wierszach zgłoszonych do konkursu. Wydarzenie stało się ważnym momentem, w którym uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w tematykę Holocaustu i historii obozu koncentracyjnego. Wiersze swą tematyką nawiązywały do Karnego Obozu Pracy Treblinka I, Obozu Zagłady Treblinka II czy stacji kolejowej Treblinka.

Wśród przybyłych na wydarzenie były dwie autorki zwycięskich wierszy, mieszkanki gminy Małkinia Górna: Justyna Bocian oraz Halina Rytelek-Skorek, które wraz z harcerzami, pracownikami muzeum oraz zaproszonymi gośćmi czytały swoje utwory. Dzięki temu można było doświadczyć wyjątkowego połączenia doświadczenia i entuzjazmu młodych osób z refleksją oraz głębią wierszy poruszających trudne tematy.
REKLAMA


Utwory prezentowane podczas spotkania były niezwykle przejmujące i pełne emocji, skłaniając słuchaczy do refleksji nad wagą upamiętniania ofiar oraz koniecznością pamięci o przeszłości. Przez chwilę uczestnicy spotkania mogli przenieść się do czasów, które wciąż pozostają jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii ludzkości.

Spotkanie było nie tylko okazją do wysłuchania wzruszających wierszy, ale również możliwością obejrzenia filmu pt.: "Oczy suche od łez". Projekt ten, oparty na relacjach więźniów, opowiadał o przybyciu transportu do Obozu Zagłady Treblinka II. Ten dodatkowy element wprowadził uczestników w atmosferę dramatycznych wydarzeń minionych czasów.

Spotkanie z "obozową" poezją było okazją do zacieśniania więzi społeczności lokalnej. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców gminy, a wyłonione w konkursie wiersze, były dziełem 45 osób z różnych zakątków kraju, w wieku od 15 do 80 lat. Obecność zarówno doświadczonych poetów, jak i tych, którzy po raz pierwszy dzielili się swoimi emocjami na papierze, pokazała że temat wciąż pozostaje aktualny i ważny dla różnych pokoleń.

Inicjatywa Muzeum Treblinka, stanowi przykład na to, jak społeczności mogą angażować się w upamiętnianie przeszłości i edukację historyczną, dzięki czemu historia nie zostanie zapomniana.

Promocja tomiku odbyła się 10 stycznia 2024 o godz. 18:00. Publikację można wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej lub zakupić w siedzibie Muzeum Treblinka w cenie 15 zł.


Zobacz również

Magia kolęd w Muzeum Dom Rodziny Pileckich (zdjęcia, wideo)

11 stycznia 2024, Julia Baranowska

W tym miesiącu Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało wspólne kolędowanie, dzięki któremu uczestnicy mogli poczuć magię świąt Bożego Narodzenia.

Diabeł, koza i śmierć, czyli "Święty Wieczór" w Bogutach-Piankach (zdjęcia, wideo)

8 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

W gminie Boguty-Pianki od lat święto Trzech Króli nie tylko stanowi wyraz religijnej celebracji, ale też staje się centrum niezwykłych spotkań kolędniczych, które przenoszą mieszkańców w świat tradycji, muzyki i sztuki. Historia tych spotkań sięga roku 1985.

Artysta z Broku gościł w Małkini Górnej. Wernisaż prac Józefa Krasnodębskiego w GOKiS-ie (zdjęcia)

7 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbył się wernisaż obrazów Józefa Krasnodębskiego - artysty, który z architektury wnętrz okrętowych przeniósł się w świat sztuki malarskiej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]