Wystawa "Dualizm" Gayi Lastovjak zagościła w Galerii Sztuki Jatki (zdjęcia)

Dodano: 3 lutego 2024 17:01, Autor: Kacper Jaworowski

Gaya Lastovjak, laureatka licznych nagród i uznanych wystaw międzynarodowych, zaszczyciła swoją obecnością Ostrów Mazowiecką, prezentując unikatową wystawę trójwymiarowych obrazów, które poruszają tematykę dualistycznej natury człowieka. Ciekawa wystawa w Galerii Sztuki Jatki będzie dostępna do połowy marca.
Najnowsza wystawa w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej przybrała zupełnie nową formę. Tym razem nie były to fotografie czy dwuwymiarowe obrazy, lecz ciekawe trójwymiarowe kompozycje stworzone przez Gayę Lastovjak. Wystawa pod tytułem "Dualizm" przeniosła zebranych w świat abstrakcji, dualistycznej natury człowieka i symboliki.

Gaya Lastovjak pochodzi z Litwy, a na co dzień mieszka w Krakowie. Artystka znana jest z tworzenia trójwymiarowych obrazów, używając techniki własnej opartej na farbie olejnej, paper mache i płótnie, zadziwia swoją kreatywnością. Skupia się głównie na tematach dualistycznej ludzkiej natury, eksplorując kontrast dobra i zła, jedności i zdrady, miłości i zazdrości. Jej dzieła stanowią rodzaj dialogu z aktualnymi wydarzeniami i zjawiskami, co nadaje im dodatkowego wymiaru i aktualności. Oprócz malarstwa, artystka zajmuje się również rzeźbą, instalacjami z papieru, a także performance i happeningiem.

Artystka nie jest obca dla międzynarodowej sceny artystycznej. Jej prace były wystawiane w: Austrii, Hiszpanii, Monako, Portugalii, Stanach Zjednocznonych, Wielkiej Brytanii czy Włoszech. Zdobyła uznanie na prestiżowych wydarzeniach, takich jak Biennale Sztuki w Wenecji, Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej w Monako czy wystawy w muzeum Venanza Crocetti w Rzymie i galerii Van Gogh w Madrycie.

W 2022 roku artystka zdobyła pierwsze miejsce w dwóch amerykańskich konkursach: Art Show International "Artist Grant - Spring" oraz w American Art Awards. Rok później, w roku 2023, otrzymała nagrodę "Artysta miesiąca" galerii Camelback i znalazła się wśród ośmiu nagrodzonych artystów w 14. edycji konkursu Itsliquid International we Włoszech. Jej dorobek obejmuje 44 wystawy, 22 nagrody artystyczne, 7 nominacji i 19 publikacji.

Mimo imponującego międzynarodowego sukcesu, Gaya Lastovjak postanowiła zagościć w Ostrowi Mazowieckiej, by podzielić się swoim talentem i sztuką z lokalną społecznością. Wernisaż wystawy pt. "Dualizm" stał się wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym. Młode, utalentowane artystki Natalia Bialuk, Magda Badurek i Emilia Gałązka, wzbogacając atmosferę wieczoru swoimi melodiami skrzypiec i gitar, wprowadziły zebranych w dobry nastrój.
REKLAMA


Gaya Lastovjak podzieliła się z zebranymi nie tylko tajnikami tworzenia "Dualizmu", ale również spojrzeniem na sztukę jako formę wyrażania myśli i emocji. - Odkąd pamiętam, jak byłam bardzo mała, to rodzice kupowali mi bardzo wiele narzędzi plastycznych zamiast zabawek i w ten sposób cały czas tworzyłam, malowałam - opowiedziała artystka na temat tego, w jaki sposób zainteresowała się sztuką. - Rodzice są muzykami (...) zawsze pielęgnowali tę artystyczną stronę. Nigdy nie prosili mnie, żebym była kim innym, tylko wiedzieli, że właśnie w tę stronę artystyczną powinni mnie kierować i nawet mnie wysłali do liceum plastycznego w Gdyni, tj. 100 km od domu.

Na pracach artystki można zobaczyć ludzkie sylwetki, głównie kobiece. - To kwestia techniczna, tak naprawdę, ponieważ wszystkie formy są tworzone na podstawie mnie. Ja jestem dość drobna, mam wąskie ramiona i mieści się to na mniejszych formatach. Czyli to jest tylko i wyłącznie kwestia techniczna - odniosła się do sylwetek przedstawionych na płótnach.

Jakie cele Gaya Lastovjak stawia sobie w pracy artystycznej? - Chciałabym, żeby moja sztuka docierała do coraz szerszego grona odbiorców, aby skłoniła ich do zastanowienia się nad sobą i otaczającym ich świecie. Planuję tworzyć coraz ciekawsze dzieła sztuki, pozytywnie zaskakiwać i zachęcać ludzi do interakcji ze sztuką. Pokazywać swoje prace w coraz lepszych galeriach sztuki i wydarzeniach artystycznych. Oczywiście zdobywać kolejne nagrody, podnosić wartość swojej sztuki, ciężko pracować i cały czas się rozwijać - powiedziała specjalnie dla MDK-u.

Rozmowa była na tyle ciekawa, że uczestnicy nie zauważyli, jak szybko minął czas. Na zakończenie każdy miał szansę zadać artystce pytania, co dodatkowo wzbogaciło spotkanie. Tuż po zakończeniu rozmowy, goście mieli okazję podziwiać wszystkie dostępne w Jatkach prace Lastovjak. Wernisaż był okazją do posłuchania artystki, podczas oprowadzania zainteresowanych po wystawie i objaśniania kontekstu oraz inspiracji poszczególnych dzieł.

Aktualnie Gaya Lastovjak nie może narzekać na nudę. Angażuje się w projekt "100 Druhów", akcję charytatywną, mającą na celu wsparcie dni fotografii w Działdowie. Ci, którzy na wernisażu nie byli, a pragną doświadczyć ciekawej, trójwymiarowej sztuki Gai Lastovjak, mogą przyść do Galerii Sztuki Jatki, gdzie wystawa będzie dostępna do oglądania w godzinach pracy galerii, do dnia 13 marca 2024.


Zobacz również

Laureaci konkursu ekologicznego otrzymali nagrody (zdjęcia)

2 lutego 2024, ZGK Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

W styczniu odbyło się wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Ekologicznego "Nie Marnuję! Segreguję! Odzyskuję!".

Artysta z Broku gościł w Małkini Górnej. Wernisaż prac Józefa Krasnodębskiego w GOKiS-ie (zdjęcia)

7 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbył się wernisaż obrazów Józefa Krasnodębskiego - artysty, który z architektury wnętrz okrętowych przeniósł się w świat sztuki malarskiej.

Magiczna podróż przez sztukę. Wystawa "Ponad światem" Adama Burczyca zagościła w ostrowskich Jatkach (zdjęcia)

18 listopada 2023, Kacper Jaworowski

Wystawa prac Adama Burczyca, artysty łączącego naturę i wyobraźnię zagościła w Jatkach. Choć sam artysta nie mógł być obecny, to jego menedżer i dzieła odsłoniły świat surrealistycznej sztuki.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]