V Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej (zdjęcia)

Dodano: 13 lutego 2024 10:24, Autor: Julia Baranowska

W Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano V Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej pod hasłem: "ETNO w Działaniach Organizacji i Ruchów Regionalnych".
W piątek, 9 lutego 2024, w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano V Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, pod hasłem: "ETNO w Działaniach Organizacji i Ruchów Regionalnych".

Na spotkani obecni byli: Jerzy Bauer (burmistrz Ostrowi Mazowieckiej), Robert Gołaszewski (burmistrz Łochowa), Michał Rutkowski (prezes stowarzyszenia "Ludzie z Pasją"), Robert Krajewski (przewodniczący Rady Miasta Ostrów Mazowiecka), Daniel Choinka (zastępca burmistrza Ostrowi Mazowieckiej), Monika Jastrzębska (reprezentująca wójta gminy Ostrów Mazowiecka), Sylwia Katarzyna-Kos (sekretarz miasta Ostrów Mazowiecka), Anna Wilczyńska (sekretarz miasta Ostrów Mazowiecka), Agnieszka Dmochowska, Katarzyna Sawczuk i Stanisław Remiszewski (przedstawiciele Działu Etnograficznego Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu), Halina Witkowska (prezes stowarzyszenia Kuźnia Kurpiowska w Pniewie), Anna Grunwald, Marta Czerska, Bożena Jakubczyk, Sylwia Słojkowską-Affelska, Elżbieta Kaczyńska, Jarosław Stulczewski (prelegenci), Ewa Zadroga, Wojciech Zadroga, Joanna Mazek, Tomasz Mazek, Joanna Bołtryk, Piotr Wysocki (członkowie Zespołu Pieśni i Tańca BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej), prezesi spółek miejskich w Ostrowi Mazowieckiej, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji kultury i oświaty, członkowie stowarzyszeń oraz mieszkańcy powiatu ostrowskiego.

Wydarzenie rozpoczął burmistrz Jerzy Bauer, który wygłosił wprowadzenie i powitał gości. Następnie poprowadzono pierwszą prelekcje pn. "ETNOmiejsce otwarte, czyli o Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie", którą wygłosiła kierowniczka Działu Edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Anna Grunwald. Przedstawiła definicje etnografii, ludoznawstwa, etnologii i antropologii oraz opisała historię Muzeum Etnograficznego w Warszawie itd. Kolejną prelekcję wygłosiła założycielka i instruktorka zespołu ludowego "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej Bożena Jakubczyk, która opowiedziała o 20 latach działalności. Na koniec prelekcji odbył się krótki występ wokalno-taneczny, do którego spontanicznie przyłączył się burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.
REKLAMA


Po przerwie kawowej Sylwia Słojkowska-Affelska - etnografka, pracowniczka Muzeum Regionalnego w Pułtusku, członkini stowarzyszenia "Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna" - przedstawiła dwudziestoletnią historię Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie. Następnie wystąpiła Elżbieta Kaczyńska, członkini zespołu ludowego Jarzębina z Broku. Przedstawiła historię oraz dorobek i działalność zespołu. Na ostatniej prelekcji wystąpił przedstawiciel Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Stulczewski, który mówił o zagadnieniach dotyczących aktywności organizacji regionalnych. Na zakończenie wystąpiła Katarzyna Sawczuk z Działu Etnograficznego Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, która zaśpiewała "Sto lat" w języku białoruskim.

Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka. Współorganizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z pasją" oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Honorowy patronat objął Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.


Zobacz również

Żłobek gminny w Małkini Górnej świętuje 5-lecie działalności (zdjęcia)

13 lutego 2024, UG Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

W uroczystości udział wzięli: Bożena Kordek - wójt gminy, Cezary Pietrzak - sekretarz gminy, Anna Garbarczyk - dyrektorka żłobka, pracownicy i dzieci wraz z rodzicami.

Gmina Wąsewo świętuje długoletnie małżeństwa. Złote, Diamentowe i Żelazne Gody (zdjęcia)

13 lutego 2024, UG Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

Wąsewo stało się miejscem wyjątkowego jubileuszu - Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów. W uroczystym świętowaniu wzięło udział 14 par małżeńskich, które jubileusz długoletniego pożycia obchodziły w 2023 roku. Uroczystość przypomniała także o wartościach rodziny i miłości, które stanowią fundament społeczności.

Milionowe wsparcie dla strażaków ochotników z powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

12 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Potężne środki finansowe dla jednostek OSP z Komorowa, Małkini Górnej, Nura i Wąsewa, dzięki którym na drogi wyjadą 4 nowe pojazdy. Podpisanie umów miało miejsce w niedzielne popołudnie w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Wieczór zakończyło sceniczne czytanie fragmentów "Konstytucji dla Europy" według scenariusza Olgierda Łukaszewicza.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]