Podróż przez edukację i historię w ostrowskiej bibliotece. Spotkanie autorskie z Zofią Marianną Wróbel (zdjęcia)

Dodano: 16 lutego 2024 22:44, Autor: Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej była miejscem spotkania autorskiego z Zofią Marianną Wróbel. Opowieści autorki, pełne osobistych doświadczeń oraz wnikliwego spojrzenia na przeszłość, przybliżyły uczestnikom nie tylko losy jej własnej kariery zawodowej, ale również bogactwo tematów poruszanych w jej publikacjach.
W czwartek, 15 lutego 2024, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej gościła Zofię Mariannę Wróbel, emerytowaną nauczycielkę historii i autorkę trzech monografii - "Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku 1947-1997", "Wspomnienia i nie tylko (1941-1960). Udrzyn - Wieś w Puszczy Białej. Liceum Pedagogiczne w Pułtusku", "Wspomnienia i nie tylko... Tom II (1960-1966). Życie i praca wiejskiej nauczycielki w Dębinkach" oraz licznych tekstów okolicznościowych.

Zofia Marianna Wróbel jest emerytowaną nauczycielką historii. Urodziła się w roku 1941 w Udrzynie, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Jej losy mocno związane są z regionem kurpiowskim. W latach 1955-1960 kształciła się w Liceum Pedagogicznym w Pułtusku, po czym rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Pierwsze lata swojej zawodowej kariery spędziła w Szkole Podstawowej w Dębinkach, a następnie przez czterdzieści lat pracowała w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku (1966-2006).

Jej działalność nie ograniczała się tylko do pracy nauczycielskiej. Wróbel była aktywna także społecznie, pełniąc między innymi funkcję prezesa zarządu Oddziału nr 2 Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pułtusku w latach 1994-2006. Już od lat 60. XX w. była związana z Pułtuskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym.
REKLAMA


Podczas spotkania autorskiego w Ostrowi Mazowieckiej Zofia Wróbel opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych oraz związanych z nimi perypetiach. Przeczytane fragmenty książek oraz osobiste opowieści autorki pozwoliły uczestnikom spotkania wczuć się w atmosferę jej twórczości. Opowieści te są przybliżeniem realiów życia na wsi i w miasteczku w latach 40., 50. i 60. XX wieku.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania był także proces powstawania monografii "Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku 1947-1997", jedynej w jej dorobku. Autorka podjęła się trudu zebrania i uporządkowania bogatego materiału empirycznego oraz wnikliwego opracowania problematyki organizacji i rozwoju szkoły zawodowej. Dzięki jej pracy czytelnik może poznać nie tylko historię samej placówki, ale również specyfikę kształcenia zawodowego młodzieży oraz rolę nauczycieli w jej rozwoju.

Ponadto spotkanie autorskie było okazją do zakupu książek od samej autorki i zdobycia autografu.

Zofia Marianna Wróbel dzięki swojej pasji do historii i edukacji, nie tylko zachowuje pamięć o przeszłości, ale również pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby spróbować czegoś nowego. W końcu książki zaczęła pisać po zakończeniu kariery zawodowej, przez co może stanowić inspiracje dla innych. Jej praca jest ważnym wkładem w dokumentowanie lokalnej historii oraz kształtowanie świadomości społecznej.


Zobacz również

Regionalne wspomnienia, które nie zginą. Promocja publikacji z tekstami laureatów konkursu "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom" (zdjęcia)

8 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Publikacja tekstów laureatów konkursu "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom" to nie tylko zbiór wyjątkowych opowieści, ale także pomost łączący pokolenia, kształtujący tożsamość lokalną i zachęcający do odkrywania nieznanego. W progach ostrowskiej biblioteki odbyło się spotkanie promujące publikację z tekstami laureatów, z lat 2018-2023.

Spotkanie z poezją o zagładzie. Wiersze i pamięć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

12 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Muzeum Treblinka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej zorganizowało promocyjne spotkanie, które przeniosło uczestników do czasów okrucieństw II wojny światowej. Utwory autorów różnych pokoleń, od doświadczonych poetów po debiutantów, stworzyły unikalną mozaikę słów oddających hołd ofiarom i przypominających o tragicznych wydarzeniach.

Spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem najmłodszych. Grzegorz Kasdepke w Broku (zdjęcia)

28 listopada 2023, BP Brok, red. Kacper Jaworowski

Sala Widowiskowa ożyła gwarem i śmiechem, gdy Grzegorz Kasdepke, pisarz dla dzieci i młodzieży, pojawił się wśród młodej publiczności, zachęcając do odkrywania świata literatury i inspirując nowe pokolenia czytelników.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]