Stowarzyszenie "Zielone Sioło" wzięło udział w wizycie studyjnej połączonej z konferencją w Litwie (zdjęcia)

Dodano: 19 lutego 2024 11:52, Autor: LGD Zielone Sioło, red. Julia Baranowska

Członkowie stowarzyszenia "Zielone Sioło" wzięli udział w wizycie studyjnej połączonej z konferencją pn. "Podobieństwa litewskiej i polskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich w perspektywie 2014-2020" w Litwie.
W dniach 7-9 lutego 2024 członkowie stowarzyszenia "Zielone Sioło" uczestniczyli w wizycie studyjnej połączonej z konferencją pn. "Podobieństwa litewskiej i polskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich w perspektywie 2014-2020" w Litwie. Wyjazd miał na celu poznanie projektów zrealizowanych na obszarze litewskich Lokalnych Grup Działania z udziałem środków PROW 2014-2020. Na wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele JST oraz organizacji pozarządowych z obszaru działania LGD "Zielone Sioło".

Pierwszego dnia uczestnicy zajechali do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, gdzie odwiedzili zabytkową kaplicę z 1872. Po południu dotarli do Druskiennik - znanego i popularnego uzdrowiskiem w Litwie. Podczas spaceru mieli okazje zobaczyć: pomnik wybitnego kompozytora i malarza Mikołajusa Ciurlionisa, który spędził w Druskiennikach swoje dzieciństwo; Kościół Matki Boskiej Szkaplernej z początku XIX wieku; zabytkową Willę Kiersnowskich, łukowy mostek dla pieszych u ujścia rzeki Rotniczanki oraz ulubione miejsce odpoczynku Józefa Piłsudskiego, który w latach 1924-1931 przebywał w Druskiennikach oraz "Źródełka piękności", z którego jak głosi legenda, tryskająca woda ma właściwości odmładzające.
REKLAMA


Drugi dzień był poświęcony międzynarodowej konferencji, na której członkowie "Zielnego Sioła" uczestniczyli wspólnie z przedstawicielami LGD z Litwy. Partnerzy projektu mieli okazję zaprezentować swoje stowarzyszenia i pochwalić się projektami zrealizowanym w perspektywie unijnej 2014-2020. Prezeska zarządu Adriana Rukat LGD "Zielone Sioło" przedstawiła walory przyrodnicze, kulturowe, dziedzictwo kulinarne naszego obszaru oraz omówiła działania promocyjne i szkoleniowe na rzecz aktywizacji mieszkańców. Prezentacja dotyczyła również przykładów zrealizowanych projektów z zakresu przedsiębiorczości, infrastruktury społecznej i drogowej, projektów grantowych oraz projektów współpracy z udziałem środków PROW 2014-2020. Ponadto prezeska zaprezentowała film promocyjny, który ukazywał zabytki oraz wydarzenia aktywujące odbywające się na obszarze LGD "Zielone Sioło". Na koniec prezentacji wystąpił zespół "Nadbużanie" z Nura oraz odbyła się degustacja lokalnych produktów i prezentacja Produktu Tradycyjnego.

W piątek obejrzano projekty zrealizowanych w Rejonie Lizdijai - nazywanym Litewską Wenecją, w którym znajduje się ponad sto pięćdziesiąt jezior. Zaprezentowano ciekawy projekt lokalnej wspólnoty Veisieju, która w nowo wyremontowanym budynku utworzyła dzienne Centrum Pomocy Dzieciom. W placówce dzieci i młodzież korzysta z bezpłatnych posiłków, pomocy pedagogów i psychologów oraz terapii sensorycznej i aktywnie spędza wolny czas. Uczestnicy również zwiedzili zabytkowy Kościół św. Jerzego.

Pobyt w Litwie zakończył się w miejscowości Vidzigailiai.


Zobacz również

Podpisano umowę z wykonawcą na realizację rozbudowy drogi powiatowej nr 2630W na odcinku Koskowo - Stary Lubotyń (zdjęcia)

19 lutego 2024, Starostwo Powiatowe Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Planowany termin zakończenia rozbudowy drogi powiatowej to wrzesień 2024.

Kolejne warsztaty krawieckie za nami. "Krawieckie opowieści" (zdjęcia)

19 lutego 2024, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Julia Baranowska

W Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowano drugie warsztaty krawieckie z cyklu: "Krawieckie opowieści", na których uczestnicy nauczyli się szyć plisy i falbany oraz poznali baśnie z "Bajarza polskiego".

Odeszli do wieczności (19.02.2024)

19 lutego 2024, Elżbieta Krajewska

W ostatnich dniach 2024 roku zmarli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i okolic.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]