Uroczystości w ramach garnizonowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Komorowie (zdjęcia)

Dodano: 7 marca 2024 09:06, Autor: UG Ostrów Mazowiecka, ZS nr 2 Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Delegacje szkół i instytucji z terenu gminy złożyły kwiaty i zapaliły znicze w Mauzoleum Podchorążych. Ponadto uczniowie wzięli udział w otwarciu wystawy "Kochaj Polskę - Płk Łukasz Ciepliński 1913-1951".
1 marca to szczególna data w polskim kalendarzu, gdy naród oddaje hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest okazją do refleksji nad odwagą i poświęceniem tych, którzy nieugięcie bronili niepodległego bytu Polski wobec narzuconego siłą reżimu komunistycznego po zakończeniu II wojny światowej. Uchwalając ustawę o ustanowieniu tego święta, Sejm Polski oddał hołd bohaterom, którzy walcząc z bronią w ręku i innymi sposobami, przeciwstawili się sowieckiej agresji i komunistycznemu reżimowi.

W 22. Wojskowym Ośrodku Kartograficznym zorganizowano uroczyste obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Podniesienie flagi państwowej na placu przed pomnikiem Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło ceremonię. Po odśpiewaniu hymnu, uczestnicy wysłuchali przemówień, w tym głosu dowódcy ośrodka płk Leszka Iwańca i pełnomocnika Fundacji Armii Krajowej w Londynie, dr. Roberta Zaparta. Następnie, w duchu pamięci, odbył się apel oraz salwa honorowa, a kwiaty i znicze złożono w Mauzoleum Poległych Podchorążych.
REKLAMA


W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", w Klubie 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego odbyła się wystawa poświęcona postaci Płk Łukasza Cieplińskiego oraz wykład dotyczący jego życia i działań. Ciepliński, który stał się symbolem walki wielu Żołnierzy Wyklętych, walczył o niepodległość Polski od września 1939 roku. Niezłomnie kontynuował walkę w ramach Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", aż do momentu aresztowania przez komunistyczne władze w 1947 roku.

Życie i działalność Płk Łukasza Cieplińskiego ilustrują dramatyczne losy wielu Żołnierzy Wyklętych. Po aresztowaniu przez UB, Ciepliński był brutalnie przesłuchiwany i torturowany przez trzy lata. W wyniku bicia stracił częściowo słuch, a poddawano go również torturom psychicznym. Pomimo sfingowanego procesu sądowego, w którym nie brano pod uwagę jego wyjaśnień, został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. 1 marca 1951 roku, wraz ze swoimi podkomendnymi, został zamordowany strzałem w głowę, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii walki o niepodległość Polski.


Zobacz również

Od czwartku utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy 3 Maja

6 marca 2024, UM Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Planowany remont głównej ulicy miasta od Jagiellońskiej do ronda im. rtm. W. Pileckiego. W/g informacji Urzędu Miasta remont ma być ukończony w dniu 9 marca.

Mają swojego Wyklętego, o którym nie zapominają. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Wąsewo (zdjęcia)

6 marca 2024, UG Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

Mieszkańcy Wąsewa zgromadzili się, by uczcić Żołnierzy Wyklętych, zaczynając od mszy świętej w intencji Wyklętego z ich gminy, ppor. Aleksandra Kuleszy. Żołnierz, który oddał życie za wolność Polski, doczekał się swojego pomnika, gdzie co rok składane są kwiaty i zapalane znicze.

Koncert pieśni patriotycznych zakończył wydarzenia ku pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

2 marca 2024, Kacper Jaworowski

W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej odbył się wzruszający koncert utworów patriotycznych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]