Śladem lokalnych bohaterów w katyńskich grobach (zdjęcia)

Dodano: 9 marca 2024 17:31, Autor: Kacper Jaworowski

Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zgromadzili się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby uczcić pamięć polskich policjantów zamordowanych w obozie NKWD nr 45 w Ostaszkowie podczas tragicznych wydarzeń z 1940 roku. Świadectwem tej pamięci stała się niezwykła opowieść Kingi Badeńskiej i Andrzeja Mierzwińskiego, stając się głosem dla poległych bohaterów.
W czwartkowe popołudnie, 7 marca 2024, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej odbyło się spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji" poświęcone pamięci polskich policjantów - jeńców z obozu nr 45 w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w roku 1940. Temat spotkania brzmiał "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach".

Tym razem w bibliotece gościła nie jedna, a dwie osoby. Jedną z nich była mł. insp. Kinga Badeńska, która przez wiele lat pełniła funkcję oficera łącznikowego policji w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, a drugą niezawodny regionalista, Andrzej Mierzwiński. Wydarzenie zgromadziło miłośników historii, oraz tych, którym bliska jest pamięć o bohaterach przeszłości.

Kinga Badeńska, od roku 2000 zaangażowana w przygotowanie i organizację uroczystości na cmentarzu wojennym w Miednoje, dzieliła się swoimi doświadczeniami związanych z współpracą z administracją obwodu twerskiego, dyrekcją Memoriału "Miednoje", opactwem Klasztoru im. św. Niła w Ostaszkowie oraz miejscową policją. Jej wysiłki nie tylko pozwoliły na godne uczczenie pamięci ofiar, lecz także umożliwiły pielgrzymom z Polski uczestnictwo w tych wzruszających ceremoniach.
REKLAMA


Podczas spotkania Kinga Badeńska przekazała symboliczne gesty pamięci - ziemię ze zbiorowych mogił w Miednoje oraz replikę wizerunku Matki Boskiej wykonanego przez jeńców z Ostaszkowa, które trafiły na ręce dyrektorki biblioteki Jolanty Andruszkiewicz oraz burmistrza miasta Jerzego Bauera. Ten gest nie tylko przypominał o tragedii, która dotknęła nasz kraj, lecz także symbolizowały jedność w pamięci i szacunek dla tych, którzy oddali życie w walce o wolność.

Niezwykłe wydarzenie było także okazją do zobaczenia wystawy dokumentującej prace prowadzone na miejscu zbrodni, artefakty tam znalezione oraz proces budowy cmentarza w Miednoje. Dzięki takiemu przedstawieniu materiałów historycznych uczestnicy mogli lepiej zrozumieć skalę tragedii i wysiłki podejmowane dla jej upamiętnienia.

Spotkanie "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach" nie tylko oddało hołd bohaterom przeszłości, lecz także stanowiło ważny krok w budowaniu wspólnej pamięci i świadomości historycznej społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu osób takich jak Kinga Badeńska oraz współpracy instytucji polskich i rosyjskich, pamięć o wydarzeniach związanych z katyńską tragedią pozostaje żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.


Zobacz również

Koncert pieśni patriotycznych zakończył wydarzenia ku pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

2 marca 2024, Kacper Jaworowski

W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej odbył się wzruszający koncert utworów patriotycznych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Andrzej Mierzwiński opowiedział o losach mieszkańców naszego powiatu w czasie II wojny światowej (zdjęcia)

27 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, znany miłośnik lokalnej historii, poprowadził pełne emocji spotkanie, odsłaniając nieznane fakty z życia mieszkańców naszych terenów podczas II wojny światowej. Uczestnicy zostali przeniesieni w przeszłe czasy, odkrywając bohaterstwo i dramatyczne losy tamtych dni.

Spotkanie z poezją o zagładzie. Wiersze i pamięć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

12 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Muzeum Treblinka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej zorganizowało promocyjne spotkanie, które przeniosło uczestników do czasów okrucieństw II wojny światowej. Utwory autorów różnych pokoleń, od doświadczonych poetów po debiutantów, stworzyły unikalną mozaikę słów oddających hołd ofiarom i przypominających o tragicznych wydarzeniach.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]