Wspólne obchody 105. rocznicy powstania 18. Pułku Artylerii Lekkiej i 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 (zdjęcia)

Dodano: 7 czerwca 2024 21:50, Autor: Kacper Jaworowski

Historyczne rocznice w Ostrowi Mazowieckiej. Uroczystość zorganizowana przez burmistrza miasta oraz dyrektora szkoły, miała na celu przypomnienie historii oraz zintegrowanie lokalnej społeczności wokół wspólnych tradycji.
6 czerwca 2024 mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zgromadzili się przy pomniku 18. Pułku Artylerii Lekkiej w centrum miasta, nieopodal ratusza, aby uczcić dwie ważne rocznice: 105. rocznicę powstania 18. Pułku Artylerii Lekkiej oraz jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 4, noszącej imię "osiemnastki".

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego, powitaniem wszystkich zgromadzonych przez dyrektora szkoły Michała Chojnowskiego, a następnie przemówień zaproszonych gości: burmistrza miasta Huberta Betlejewskiego, starosty ostrowskiego Jerzego Bauera, dowódcy 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie płk Piotra Męczyńskiego oraz dowódcy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie płk Leszka Iwańca.

W swoich przemówieniach Michał Chojnowski, Hubert Betlejewski oraz Jerzy Bauer podkreślili znaczenie obu rocznic dla społeczności lokalnej, przywołując historię i osiągnięcia zarówno szkoły, jak i 18. Pułku Artylerii Lekkiej.

Dyrektor Chojnowski zwrócił uwagę na codzienną pracę i zaangażowanie nauczycieli, uczniów oraz sympatyków pułku i szkoły w podtrzymywanie pamięci o żołnierzach 18. PAL-u. - Niewątpliwie żołnierze 18. Pułku zasłużyli swoim życiem na to, aby o nich pamiętać - rozpoczął. - To moment zadumy, przypominania i utrwalania historii związanej z 18 PAL-em. Należy jednak podkreślić, że taki intensywny czas działania na kanwie pracy z patronem w Szkole Podstawowej nr 4 trwa zdecydowanie dłużej. Uczniowie i nauczyciele brali udział w szeregu inicjatyw związanych z patronem. Były to wszelkie działania wychowawcze, prelekcje w szkolnej izbie pamięci, w wojskowej sali tradycji. Był to konkurs wiedzy organizowanych w naszej szkole już od ponad 30 lat. Była to gra terenowa wiążąca w sobie walory języka polskiego, wychowania fizycznego i oczywiście, pracy z patronem. To organizowana we współpracy z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym wycieczka regionalna pod hasłem "Szlakiem patrona", na którą zapraszamy uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu Ostrowi Mazowieckiej - przypomniał, że uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 od lat uczestniczą w licznych inicjatywach związanych z patronem.
REKLAMA


Płk Leszek Iwaniec zaznaczył to, jak duży wkład w powstanie szkoły mieli żołnierze. - Chciałbym zaznaczyć, że w powstanie tej szkoły, w jej budowę, wielki wkład mieli żołnierze i pracownicy jednostek wojskowych, które funkcjonowały w latach 50. w Komorowie - mówił.

- Ostrów Mazowiecka jest dla mnie - jako dowódcy jednostki, która jest w chwili obecnej spadkobiercą chlubnych tradycji 18 PAL-u - miejscem szczególnym. Miejscem, z którego po raz ostatni wyruszyli z misją walki o niepodległość żołnierze pułku. Wyruszyli stąd, zostawiając swoje rodziny z nadzieją, że wrócą i będą żyć w wolnej Polsce, w kraju, który kochali. Za który wielu oddało życie, tocząc swój ostatni bój. Dzisiejsza uroczystość ukazuje prawdziwość słów kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pozwólcie państwo, że zacytuję tego wielkiego człowieka. "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się." Nie ma innej możliwości trwania pamięci historycznej, jak właśnie dzień taki jak dzisiaj - przemawiał płk Piotr Męczyński, dowódca 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie, podkreślając symboliczne znaczenie Ostrowi Mazowieckiej jako miejsca, z którego żołnierze 18. PAL-u wyruszyli na misję walki o niepodległość. Wspomniał o ich poświęceniu i odwadze, które są nieodłącznym elementem historii pułku, której pułk w Nowej Dębie jest spadkobiercą.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, uczestnicy uroczystości udali się na mszę świętą w kościele pw. św. Jozafata Biskupa i Męczennika w Komorowie. Uroczysta liturgia była okazją do refleksji i modlitwy za członków społeczności szkolnej i wojskowej.

Następnie, o godz. 17:00, w 22. Wojskowym Ośrodku Kartograficznym w Komorowie odbył się spektakl pt. "Nazajutrz", w reżyserii Jolanty Andruszkiewicz, w którym wystąpili absolwenci, nauczyciele, uczniowie i rodzice związani ze Szkołą Podstawową nr 4. Emocjonujący spektakl, który swoją premierę miał w roku 2021 w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie, stanowił artystyczne zwieńczenie obchodów, pokazując jedność i współpracę różnych pokoleń. Przedstawił historię ostatniej bitwy 18. PAL-u.

Obchody 105. rocznicy powstania 18. Pułku Artylerii Lekkiej oraz jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej były nie tylko okazją do uczczenia przeszłości, ale także do spojrzenia w przyszłość. Podkreślono znaczenie dalszego kultywowania tradycji i pamięci historycznej, które są fundamentem tożsamości lokalnej społeczności.Zobacz również

Nie zapomnieli o czerwcowych bohaterach 1863 roku. 161. rocznica bitwy pod Nagoszewem (zdjęcia, wideo)

29 maja 2024, Kacper Jaworowski

Mieszkańcy, uczniowie i władze lokalne, co roku upamiętniają poległych w bitwie pod Nagoszewem. W starciu zginęło 110 Polaków, głównie mieszkańców Nagoszewa. Ich zwłoki miejscowa ludność pochowała w bratniej mogile na skraju lasu, w pobliżu miejsca walki.

161. rocznica zwycięskiej bitwy powstania styczniowego pod Stokiem (zdjęcia)

28 maja 2024, UG Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

W lesie pod Stokiem odbyły się uroczystości upamiętniające jedną ze zwycięskich bitw powstania styczniowego. Starcie, które miało miejsce 161 lat temu, stało się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski.

Otwarty spacer historyczny po Ostrowi Mazowieckiej. Echa Powstania Styczniowego (zdjęcia)

28 maja 2024, Kacper Jaworowski

Miłośnicy lokalnej historii mieli okazję uczestniczyć w otwartym spacerze historycznym po ulicach Ostrowi Mazowieckiej. Pod przewodnictwem Andrzeja Mierzwińskiego, pasjonata historii, uczestnicy zgłębiali tajemnice miasta związane z powstaniem styczniowym.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]