Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Małkini Górnej rośnie w oczach. Budowa wchodzi w decydującą fazę (zdjęcia)

Dodano: 13 kwietnia 2026 19:00, Autor: Kacper Jaworowski, artykuł sponsorowany

Budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Małkini Górnej wkracza w kluczowy etap. Wewnątrz budynku trwa praca na wielu frontach: miejscami zakończono tynkowanie i rozpoczęto układanie posadzek, w innych lokalizacjach ekipy montują instalacje: elektryczne, sanitarne i gazów medycznych. Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej Artur Wnuk nie kryje optymizmu, choć przyznaje, że mroźna zima wymusiła nadrabianie zaległości. Na etapie postępowania konkursowego są zakupy specjalistycznych łóżek.
Na placu budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Małkini Górnej ruch jak w ulu. Ekipy budowlane pracują jednocześnie w kilku miejscach naraz. Trwają roboty tynkarskie, kładzione są przez instalacje elektryczne i wentylacyjne. Ruszyły też pierwsze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół powstającego obiektu. Inwestycja, która ma zapewnić mieszkańcom powiatu ostrowskiego dostęp do profesjonalnej opieki długoterminowej, wchodzi w kluczową fazę realizacji.

Prace budowlane na wielu frontach


Ruch na terenie inwestycji niczym w mrowisku pozwala przekonać się, jak szeroki jest zakres prowadzonych prac. Budowa toczy się równolegle w kilku obszarach, co świadczy o determinacji inwestora i wykonawcy, by dotrzymać zakładanego harmonogramu.

Na wszystkich kondygnacjach remontowanego po starej bursie budynku trwają intensywne roboty, obejmujące zarówno ściany nośne, stanowiące szkielet konstrukcyjny obiektu, jak i ściany działowe, które wyznaczają układ przyszłych pomieszczeń. To właśnie ten przesądza o funkcjonalności oraz ergonomii przyszłego Zakładu.

Istotnym krokiem jest zakończenie robót tynkarskich wewnątrz budynku. Rozpoczęto już wykonywanie posadzek wewnętrznych, co oznacza, że wnętrza obiektu zaczynają nabierać docelowego kształtu. Równolegle prowadzony jest montaż stolarki okiennej w piwnicy, co pozwoli na zabezpieczenie najniższej kondygnacji przed warunkami atmosferycznymi i umożliwi prowadzenie dalszych prac wykończeniowych niezależnie od pogody.

Pierwsze prace na zewnątrz


Budowa nie ogranicza się jednak wyłącznie do wnętrza. Ekipy przystąpiły do prac izolacyjnych ścian zewnętrznych. Właściwe wykonanie izolacji ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji obiektu, w tym zużycie energii cieplnej.

Równocześnie rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół powstającego zakładu. W ramach działań zdemontowano już istniejące nawierzchnie przylegające do budynku, co stanowi przygotowanie pod nowe ciągi komunikacyjne, parkingi, tereny zielone oraz elementy małej architektury. Zagospodarowanie otoczenia ZOL-u będzie miało znaczenie zarówno z punktu widzenia funkcjonalności obiektu - zapewniając wygodny dojazd karetek i pojazdów zaopatrzeniowych - jak i komfortu pacjentów, dla których dostęp do uporządkowanej, zielonej przestrzeni zewnętrznej stanowi ważny element procesu terapeutycznego i rehabilitacyjnego.

Zaawansowanie prac wewnętrznych


Szczególnie zaawansowane są prace w zakresie instalacji wewnętrznych, które w przypadku obiektu o charakterze medycznym mają znaczenie absolutnie kluczowe. Sprawnie działające systemy medyczne takie jak gazy medyczne instalacyjne decydują o tym, czy zakład będzie mógł zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie i spełnić rygorystyczne wymagania sanitarne. Trwają prace montażowe instalacji elektrycznych oraz montaż rozdzielni elektrycznych stanowiących centralny element systemu zasilania, z których zasilana będzie aparatura medyczna, oświetlenia, system przywoławczy czy też system monitoringu pacjentów.

Kontynuowany jest montaż wentylacji mechanicznej, która w placówce opiekuńczo-leczniczej pełni funkcję nie tylko komfortową, ale przede wszystkim sanitarną, zapewniając odpowiednią wymianę powietrza oraz filtrację w pomieszczeniach, gdzie przebywają pacjenci. Równolegle rozpoczęto montaż instalacji przeciwpożarowej. Systemy obejmujące czujniki dymu, sygnalizację alarmową oraz elementy ochrony przeciwpożarowej mają wyśrubowane normy, bo zapewniają bezpieczeństwo chorym o ograniczonej sprawności ruchowej, niezdolnym do samodzielnej ewakuacji. Spełnienie tych standardów bezpieczeństwa pożarowego jest kluczowych warunkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie placówki.

Instalacja centralnego ogrzewania została ukończona w większości budynku, prace trwają jeszcze w skrzydle A na pierwszym piętrze. Na uwagę zasługuje fakt rozpoczęcia montażu instalacji gazów medycznych, zapewniającej doprowadzenie tlenu, sprężonego powietrza i próżni bezpośrednio do łóżek pacjentów.
REKLAMA


Nadrabianie zimowych zaległości


O stanie zaawansowania prac oraz wyzwaniach, z jakimi mierzą się realizatorzy inwestycji, mówi dyrektor Artur Wnuk. - Prace postępują bardzo intensywnie. Nadrabiamy zaległości z okresu dużych mrozów, kiedy prace nie postępowały tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali - podkreśla dyrektor.

Tegoroczna zima przyniosła ze sobą okres intensywnych mrozów, które wyraźnie wpłynęła na tempo realizacji inwestycji. Ujemne temperatury - sięgające nieraz -20 stopni - stanowiły poważne utrudnienie przy wielu rodzajach robót. Trzeba pamiętać, że: cementowanie, tynkowanie, prace izolacyjne czy montaż stolarki wymagają odpowiednich warunków termicznych, aby zapewnić trwałość i jakość wykonania. Mróz nie tylko spowalnia sam proces budowlany, ale nierzadko uniemożliwia prowadzenie określonych prac, zmuszając wykonawców do przestojów lub przenoszenia uwagi na te elementy, które mogą być realizowane niezależnie od warunków pogodowych.

Gdy temperatury się podniosły do zadowalających poziomów, od razu widać mobilizację sił i środków, a ekipy budowlane wyraźnie przyspieszyły. Jednoczesne prowadzenie prac na wielu frontach - od robót budowlanych, przez instalacje, po zagospodarowanie terenu - jest najlepszym dowodem na to, że inwestor traktuje terminową realizację projektu jako absolutny priorytet.

Problemy z przetargiem na łóżka specjalistyczne


Mimo pozytywnego obrazu budowy, inwestycja nie jest wolna od trudności wykraczających poza sam proces budowlany. Poważnym wyzwaniem okazuje się zakup specjalistycznych łóżek szpitalnych przeznaczonych dla przyszłych pacjentów ZOL-u.

Dwa kolejne postępowania przetargowe na dostawę łóżek zostały unieważnione. Powodem była każdorazowo zbyt wysoka cena ofert składanych przez potencjalnych dostawców, przekraczająca możliwości finansowe zamawiającego.

Łóżka przeznaczone do zakładów opiekuńczo-leczniczych muszą spełniać szereg specjalistycznych wymagań wynikających ze specyfiki opieki długoterminowej. Powinny być wyposażone m.in. w elektryczne systemy regulacji wysokości i pozycji, materace przeciwodleżynowe, barierki ochronne, a także rozwiązania ułatwiające personelowi proces pielęgnacji leczenia. Ceny - z racji medycznego przeznaczenia takich łóżek i stosownych certyfikatów - są bardzo wysokie i kształtują się w granicach kilkudziesięciu tysięcy za jedno łóżko.

- Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe po raz trzeci, tym razem zmieniając nieco wymogi dotyczące łóżek. Liczymy, że tym razem oferent zmieści się w naszych widełkach cenowych - wyjaśnia dyrektor Artur Wnuk.

Co dalej?


Najbliższe tygodnie i miesiące przyniosą kontynuację prac wykończeniowych wewnątrz budynku, dokończenie montażu wszystkich instalacji, a także dalsze roboty związane z izolacją ścian zewnętrznych i zagospodarowaniem terenu. Pojawi się też sprzęt do rehabilitacji pacjentów. Kluczowe będzie również rozstrzygnięcie ogłoszonego po raz kolejny przetargu na łóżka specjalistyczne, bez których wyposażenie obiektu nie będzie kompletne.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowa placówka w niedługim czasie otworzy swoje drzwi dla pacjentów. Biorąc pod uwagę zaawansowanie prac budowlanych i determinację inwestora, perspektywa wydaje się coraz bardziej realna.

Realizacja inwestycji jest współfinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji D4.1.1 "Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym". Kwota dofinansowania: 19.078.607,96 zł.




Zobacz również

ZOL w Małkini Górnej to odpowiedź na lawinowo rosnącą liczbę seniorów 70+ wymagających opieki długoterminowej (wideo)

20 marca 2026, Kacper Jaworowski

Wraz z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, rośnie liczba seniorów na Oddziale Chorób Wewnętrznym Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. Tym samym system opieki zdrowotnej w powiecie ostrowskim potrzebuje pilnej "kroplówki". Ponad połowa hospitalizowanych na Internie to osoby po 70. roku życia, a prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń, będzie ich coraz więcej. Remedium na te bolączki jest budowany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Małkini Górnej.

Potrzeby opieki długoterminowej rosną w Polsce z każdym rokiem (wywiad, wideo)

10 marca 2026, Kacper Jaworowski

Czy opieka długoterminowa w postaci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest potrzebna w powiecie ostrowskim? Jak będzie wyglądała opieka nad seniorami w takiej placówce oraz czy podołamy wyzwaniom jakie niesie przed starzejącym się polskim społeczeństwem najbliższa przyszłość? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się dziś odpowiedzieć w rozmowie z Dyrektorem Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej - Arturem Wnukiem.

Od zapomnianego pustostanu do nowoczesnego centrum medycznego przy Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. Powiat ostrowski zyska placówkę, której dotąd brakowało (zdjęcia)

27 lutego 2026, Kacper Jaworowski

Nieużywany od dwóch dekad budynek bursy szkolnej zyska nowe życie. Zostanie przekształcony w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z 35 łóżkami. To odpowiedź na rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa powiatu ostrowskiego.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]