Zwyczajnie być niezwykłym

Dodano: 28 listopada 2011 20:22, Autor: Anna Krajewska-Polak

Buszman bawiąc się słowem opowiadał o przemijaniu, o miłości, o wartościach nadrzędnych, przy czym puszczał czasem do słuchaczy oko, jakby mówił - nie bierzcie mnie do końca na serio. Ale jak nie brać, gdy mówił o złych i dobrych wyborach czy o niezabijaniu marzeń?
Dawniej ludzie gromadzili się przy ogniskach słuchając poetów, którzy snuli opowieści, odkrywali prawdy, opisując ludzkie smutki i radości. Obecnie, w pogoni za łatwiejszym życiem, nie zawsze jest czas na chwilę zadumy. Cenne zatem staje się spotkanie, jakie odbyło się w niedzielę 27 listopada br. w teatrze Scena Kotłownia. Dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miasta w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi odbył się wieczór poetycki Krzysztofa Cezarego Buszmana, uatrakcyjniony koncertem wokalnym Jarosława Jara Chojnackiego.


Obaj artyści znani są w Ostrowi. - Od ostatniej wizyty u was minęło 2 lata - powiedział Buszman - a mam wrażenie, jakby to było kilka miesięcy. Wyraził radość z powrotu i zaprosił do wysłuchania koncertu. Poeta rozpoczął recytacją wierszy jeszcze nieopublikowanych. Przekonywał, że należy być "zwyczajnie niezwykłym", "używać bez używek mądrego, szczęśliwego życia".

Buszman bawiąc się słowem opowiadał o przemijaniu, o miłości, o wartościach nadrzędnych, przy czym puszczał czasem do słuchaczy oko, jakby mówił - nie bierzcie mnie do końca na serio. Ale jak nie brać, gdy mówił o złych i dobrych wyborach czy o niezabijaniu marzeń? To ostatnie wyśpiewane mocnym, porywającym głosem Jarosława Chojnackiego.


REKLAMA
Wzruszające były wiersze, które recytował kiedyś Krzysztof Kolberger. Wiersze o granicy między życiem a śmiercią. Wiersze, które zmuszały do zadumy. Wybrane celowo? Nie wiem. Jeden z ciekawszych "Zamiana na nieszczęścia", gdzie dochodzimy, że każdy ma życie skrojone dla siebie i na swoje możliwości.

Ogromne wrażenie robił śpiew Chojnackiego. Wiersze, w oprawie orkiestry symfonicznej i wykonane mocnym głosem wokalisty, nabierały zupełnie innego znaczenia. Potężne dźwięki w połączeniu z subtelnymi słowami powodowały, że czuło się dławiący zachwyt, ucisk w żołądku, wirowanie przed oczami. Każdy pewnie odczuwał inaczej, ale sądząc po owacjach na stojąco, robiło wrażenie na wszystkich.

Dodatkową atrakcją była muzyka Chopina w wykonaniu Andrzeja Sikory, który akompaniował poecie w czasie recytacji wierszy. Pan Andrzej zagrał kilkanaście utworów, przenosząc słuchaczy w klimat na granicy marzenia i rzeczywistości.


Na spotkaniu było ponad 120 osób. Uświetnili też swoją obecnością burmistrz Władysław Krzyżanowski, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska, Zastępca Przewodniczącej Maria Bębenek, Sekretarz Miasta Tadeusz Legacki radna Beata Herman oraz wicestarosta Jerzy Bauer.


Rafał Swaczyna zdradził również, że w grudniu, w ramach cyklu Gość Miesiąca, w Kotłowni zjawi się Kabaret Czesuaf.
Zdjęcia Jolanta Polak

Zobacz również

Jesienne standardy jazzowe i inne

28 listopada 2011, Hanna Chromińska

Do oceny niedzielnego koncertu Standardy nie tylko jazzowe najodpowiedniejsze wydaje się zdanie, które rzucił jeden z wychodzących słuchaczy "rozgrzewająca i konkretna muzyka, prawie jak bigos".

Zapytaj o Polskę czyli poetycki bieg przez historię

15 listopada 2011, Anna Krajewska-Polak

To doskonały moment na zadumę i refleksję - powiedziała Elżbieta Chojnacka Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczynając koncert patriotyczny poezji śpiewanej Zapytaj o Polskę.

Jesień zapachniała Chopinem

8 listopada 2011, Anna Krajewska-Polak

Mazurki komponował Chopin niemal przez całe życie - usłyszeli słuchacze na koncercie w ramach Poniedziałkowych Spotkań ze Sztuką. Andrzej Sikora przybliżył nieco muzyczny świat grając i opowiadając o mazurkach Chopina.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]