Debatowali o demokracji

Dodano: 5 kwietnia 2012 10:53, Autor: Adrian Paszczyk

W Gimnazjum Publicznym nr 1 odbyła się debata na temat "Nasza szkoła jako miejsce uczenia się demokracji i postaw obywatelskich".
Spotkanie zainicjowały uczennice Gimnazjum Publicznym nr 1 - Marta Kośnik z klasy IIe i Klaudia Markowska z klasy IIIe, które postanowiły wziąć udział w projekcie edukacyjnym "Szkoła demokracji" w ramach przygotowań do XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W debacie poza uczniami gimnazjum wzięli udział także Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska, radny i nauczyciel biologii i chemii Bogusław Konrad, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta: Ilona Plewnicka - opiekunka MRM, Klaudia Dąbkowska - przewodnicząca MRM i Karol Michalik - członek MRM, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Dorota Ziemczyk wraz z prezydium Samorządu Uczniowskiego SP1, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Grochowska, przedstawiciele grona pedagogicznego GP1: dyrektor Dorota Ambroziak, Maryla Borowa, Beata Łuniewska, Małgorzata Deluga, Ewa Subda - nauczycielki języka polskiego i ponad 20 przedstawicieli społeczności uczniowskiej Gimnazjum Publicznego nr 1.

REKLAMA



Na początku organizatorki pokazały przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną na temat pracy Samorządu Uczniowskiego i innych organizacji działających w szkole. Prezentacja zapoczątkowała dyskusję na temat demokracji. Jednym ze stawianych pytań w prezentacji było czy w szkole może funkcjonować demokracja i czy jest to dobre miejsce na uczenie się jej. Wszyscy zebrani jednoznacznie uznali, że szkoła może być i jest miejscem uczenia się demokracji i postaw obywatelskich. Mówiono o działalności Samorządu Uczniowskiego, który nie tylko dba o to, by zapewnić uczniom trochę rozrywki poprzez organizowanie Kolorowych Dni albo Dnia Chłopaka czy Dziewczyny, ale też bierze udział w takich poważnych akcjach, jak Dzień Tolerancji. Poza tym uczniowie przywołali działalność powołanego demokratycznie przez nich samych Rzecznika Praw Ucznia, który pomaga w rozwiązywaniu różnych spraw i kłopotów.

Uczestnicy zwracali uwagę na to, że ważne jest też uczenie się wartości takich, jak wolność słowa, tolerancja, sprawiedliwość i patriotyzm. Bez tego demokracja stanie się tylko pustym słowem i zacznie przypominać ustrój totalitarny. Uczniowie mówili dużo zwłaszcza o tym, że w gimnazjum organizuje się uroczystości patriotyczne (posadzenie Dębów Katyńskich, wieczornice z okazji Święta Niepodległości), wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym, zaprasza się świadków historii, np. przedstawicieli Związku Sybiraków, a nauczyciele zachęcają do udziału w projektach edukacyjnych, np. Opowiem Ci o wolnej Polsce czy Ślady przeszłości, i do uczestniczenia w miejskich obchodach ważnych rocznic narodowych.

Na zakończenie debaty uczestnicy opracowali wnioski końcowe, które zawierają się w 6 poniższych punktach:
1. W szkole każdy uczeń ma możliwość aktywnego udziału w pracach Samorządu Uczniowskiego, jednak należy zadbać o lepszy przepływ informacji o tym, co SU planuje i robi, np. pomyśleć o założeniu strony internetowej, by zaangażować więcej osób we wspólne działania.
2. Dobrze byłoby, aby szkolne organizacje nagłaśniały prowadzone przez siebie działania w szerszym zakresie i zachęcały do uczestnictwa innych uczniów.
3. Dzięki pracy na rzecz innych sami uczymy się podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje czyny.
4. Dzięki włączaniu nas w tworzenie prawa szkolnego i do podejmowania decyzji jesteśmy bardziej świadomi swoich praw i obowiązków, umiemy z nich korzystać.
5. Widząc wymierne efekty swojej pracy teraz, chętniej zaangażujemy się w działania na rzecz środowiska lokalnego.
6. Dzięki społecznej aktywności i zaangażowaniu w życie szkoły łatwiej będzie stać się świadomym obywatelem, który w życiu dorosłym nie pozwoli na manipulowanie sobą i będzie mógł sam o sobie stanowić.

Źródło: Urząd Miasta Ostrów Maz.

Zobacz również

Brok: Konkurs na "Najładniejszą Pisankę Wielkanocną" rozstrzygnięty

4 kwietnia 2012, Urząd Gminy Brok

30 marca w ZPPO w Broku został rozstrzygnięty konkurs na "Najładniejszą Pisankę Wielkanocną".

Uczniowie znają przepisy Ruchu Drogowego

1 kwietnia 2012, Krystyna Brzostek

Najlepsi w Międzyszkolnym Etapie Ogólnopolskiego Konkursu o Ruchu Drogowym okazali się Wiktor Klepacki, Kacper Włodarczyk, Kuba Suchcicki - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Artur Bartczak, Patryk Zieliński, Dawid Załęgowski z Gimnazjum nr 4.

Paciaki w Ostrowi

31 marca 2012, Anna Krajewska-Polak

Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystawiony został spektakl "Sekret". Przygotowany został przez Ostrowską Grupę PaT.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]