Przedszkolaki wzięły udział w akcji Listy do Ziemi (zdjęcia)

Dodano: 30 kwietnia 2013 08:49, Autor: Magdalena Matusiak

Sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wzięły udział w ogólnopolskiej ekologicznej akcji "Listy do Ziemi". Dzieci poznały m.in. rodzaje pojemników na odpady i dowiedziały się jakie śmieci należy wrzucać do odpowiedniego kosza.W dniach 15-30 kwietnia sześciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji ekologicznej Fundacji ARKA "Listy do Ziemi". Celem akcji było propagowanie wśród najmłodszych idei segregacji odpadów w swoim najbliższym otoczeniu. Ponadto akcja ma na celu wspierać gminy w obowiązku organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z nową ustawą "śmieciową.

REKLAMAPrzedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w całej akcji. Dzieci poznały rodzaje pojemników na odpady, dowiedziały się jakie śmieci należy wrzucać do odpowiedniego kosza. Poznały bardzo ważne pojęcia związane z gospodarowaniem odpadami: segregacja, recykling, elektrośmieci, surowce wtórne. W ramach akcji przedszkolaki poznały nie tylko teorię ale także mogły swoja wiedzę wykorzystać w praktycznym działaniu- segregując zgromadzone śmieci do odpowiednich worków. Dzieci dowiedziały się jak długo rozkładają się w przyrodzie poszczególne rodzaje odpadów, np. skórka od banana, plastik, szkło, guma, drewno, folia itd.

Ważnym elementem realizowanej wśród sześciolatków akcji "Listy do Ziemi" było wykonanie plakatów edukacyjnych na temat segregacji śmieci oraz prac przestrzennych, tj. kolorowych koszy na odpady. Prace zostały zaprezentowane rodzicom na specjalnie przygotowanej gazetce mieszczącej się w szatni. Oprócz prac plastycznych dzieci spacerowały po mieście i wspólnie oglądały kolorowe kosze, obserwowały ich zawartość. Udaliśmy się również do apteki, gdzie pani farmaceutka pokazała dzieciom specjalny kosz, do którego należy wrzucać przeterminowane lekarstwa.

Dla swoich kolegów, koleżanek oraz personelu przedszkolaki przygotowały krótką inscenizację A. Kijewskiej "Nie tylko dzieci segregują śmieci". Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie segregowania śmieci. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki.

Dzięki uprzejmości Zbigniewa Kamińskiego, Starosty Powiatu Ostrowskiego, do przedszkola przybyła Edyta Wilczyńska - pracownik Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, która w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób poprowadziła zajęcia na temat segregacji odpadów. Dzieci bardzo aktywnie brały w udział w dyskusji z gościem, chętnie zgłaszały się do odpowiedzi wykazując się ogromną wiedzą, która zgromadziły podczas wcześniej przeprowadzonych zajęć.

Poznały nowego przyjaciela królika Maurycego Marchewkę, który w prosty sposób zachęcał dzieci do dbania o najbliższe otoczenie. Pani Edyta prezentowała rożne plansze a zadaniem dzieci było powiedzieć w jaki sposób królik Maurycy chroni przyrodę.
Podczas praktycznej części spotkania dzieci w dwóch grupach układały puzzle przedstawiające znak recyklingu a następnie przy stolikach samodzielnie narysowały ułożony z puzzli symbol.
Dowiedziały się także w jaki sposób można wykorzystywać niepotrzebne rzeczy, np. pojemnik po jogurcie- zrobić doniczkę, pusta plastikową butelkę- zrobić konewkę. Same również chętnie zgłaszały pomysły w jaki ciekawy sposób wykorzystać surowce wtórne. Na koniec cała grupa dla gościa zaśpiewała piosenkę " Posprzątajmy świat" oraz wyrecytowała " Wierszyk o segregacji śmieci".

Dzieci wręczyły pani Edycie bibułowe kwiaty, a nauczycielka dziękując za ciekawe spotkanie przekazała przepiękne, kolorowe laurki, które dla gościa wykonały sześciolatki. Zwieńczeniem udziału przedszkolaków w akcji będzie udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 3.


Więcej zdjęć w Galerii OPIhttp://www.ostrowmaz.com/galeria/album/11

Zobacz również

Akcja Ratujmy Ziemię (zdjęcia)

29 kwietnia 2013, MP nr 1

Sześciolatki wzięły udział w akcji ekologicznej pod nazwą "Ratujmy Ziemię", w ramach której w czwartek, 25 kwietnia br., wyruszyły wyposażone w worki na śmieci i gumowe rękawiczki zbierać

Światowy Dzień Ziemi w ZSP Nr 1

29 kwietnia 2013, Magdalena Podleś i Beata Kaczyńska

W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie ostrowskiej Dwójki z klasy V b, pod opieką pań Magdaleny Podleś i Beaty Kaczyńskiej, przygotowali krótką scenkę pod tytułem "Proces w sprawie śmieci".

Maturzyści zakończyli rok szkolny (zdjęcia)

28 kwietnia 2013, Anna Krajewska-Polak

W ostatni piątek uczniowie klas maturalnych mieli zakończenie roku szkolnego. W ostrowskich szkołach były z tej okazji akademie, a absolwenci odebrali świadectwa, nagrody i wyróżnienia.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]