Nowe ułatwienia dla kandydatów do WOT-u

Dodano: 14 lutego 2021 08:10, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, na czym polegają.
Decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, wprowadzono kolejne ułatwienia dla kandydatów do służby wojskowej. Do tej pory każdy kandydat do terytorialnej służby wojskowej, który miał orzeczoną zdolność fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej (tzw. kategorię zdrowia), starając się o powołanie do WOT-u musiał przechodzić dodatkową komisję lekarską. Badania często trwały 3, a nawet 4 dni, co nierzadko kolidowało z pracą zawodową kandydata, wiązało się z koniecznością wygospodarowania wolnego czasu na wizyty w poradniach lekarskich oraz podróż do siedziby wojskowej komisji lekarskiej.

REKLAMAOd końca stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, zgodnie z którym kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej, a o przydatności do służby będzie decydowała kategoria zdrowia wpisana w książeczkę wojskową. Bez zmian pozostają regulacje dotyczące konieczności zrobienia badań psychologicznych.

Wszyscy ochotnicy, zarówno ci, którzy nie mają orzeczonej kategorii zdrowia (głównie są to kobiety), jak i osoby, które posiadają kat. A, mogą przejść komplet badań (psychologicznych - wszyscy ochotnicy, lekarskich - tylko osoby bez określonej kategorii zdrowia) w wojskowych centrach rekrutacji, które są organizowane przez wojskowe komendy uzupełnień (szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych WKU).

Podejmij wyzwanie, zostań jednym z nich!

Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy są zainteresowani służbą w szeregach 5 MBOT, pierwsze kroki powinni kierować do jednej z wojskowych komend uzupełnień - w Ciechanowie, Ostrołęce, Wyszkowie, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, na warszawskim Śródmieściu oraz Pradze. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć przez Internet (poprzez platformę ePUAP). Inną opcją jest skorzystanie z pomocy rekruterów 5 MBOT, do których kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/5bot/. Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT jest możliwość kontaktu z rekruterem poprzez zeskanowanie kodu QR dostępnego na stronie internetowej 5 MBOT. Zeskanowanie kodu przekieruje kandydata do formularza, po wypełnieniu którego skontaktuje się z nim jeden z rekruterów brygady, zapozna z warunkami służby, odpowie na pytania i pomoże w procesie rekrutacyjnym.

Najbliższe szkolenie rusza już 19 lutego br. w Ciechanowie. Następne "szesnastki" dla osób, które chcą wstąpić w szeregi 5 MBOT są zaplanowane na terminy: 9-24.04, 25.06-10.07, 20.08.-4.09, 5.11-20.11. W tych terminach rozpoczną się również szkolenia dla żołnierzy rezerwy, które potrwają 8 dni.Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Małkinia Górna

13 lutego 2021, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy są proszeni o bezpośrednią obserwację stanu wody i zachowanie szczególnej uwagi w zakresie wymienionego zagrożenia.

Terytorialsi z Mazowsza wyposażeni w najnowsze hełmy

10 lutego 2021, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

52 Batalion Lekkiej Piechoty z Komorowa jako pierwszy pododdział 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał na wyposażenie hełmy balistyczne.

Żywność dla potrzebujących mieszkańców Ostrołęki i gminy Zaręby Kościelne (zdjęcia)

5 lutego 2021, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Żołnierze zajmują się nie tylko wspieraniem służby zdrowia. Dostarczają również m.in. żywność dla najuboższych osób z regionu.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Partner AGD-RTV

ul. Lubiejewska 17A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Przebijamy ceny konkurencji!

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]