"Miejsca z historią". Najstarszy kościół w Ostrowi (zdjęcia)

Dodano: 20 lutego 2021 10:57, Autor: Miłosz Magrzyk

Choć sporo osób interesuje się wydarzeniami z przeszłości, niekiedy nie zdaje sobie sprawy, jak dużo ciekawostek skrywają miejsca zlokalizowane w rodzinnej miejscowości, na przykład Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i ściśle powiązany z nią najstarszy istniejący w mieście kościół.
Chociaż tereny te, zlokalizowane m.in. w Ostrowi Mazowieckiej, często mijamy codziennie, tak naprawdę raczej nie zdajemy sobie sprawy, jakie opowieści kryją. Aby rozjaśnić to, co jest spowite pewnym mrokiem, postanowiliśmy zaprezentować naszym czytelnikom cykl zatytułowany "Miejsca z historią", którego celem jest pokazanie jak mocno przeszłość splata się z teraźniejszością i jakie tajemnice (ciekawostki) kryją obiekty znane chyba praktycznie każdemu z dorosłych (a może nawet dzieci) mieszkanek i mieszkańców powiatu ostrowskiego. Na początek pragniemy przybliżyć historię kościoła znanego jako kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także parafii, której jest on centralnym punktem.

REKLAMACofnijmy się do XV wieku

By rozpocząć wędrówkę historyczną, trzeba przenieść się do roku 1421, bo to właśnie wtedy parafię w dzisiejszej Ostrowi Mazowieckiej (a bardzo dawno temu Ostrowie) erygował Jakub z Korzkwi, biskup płocki, i chociaż jej nierozerwalną częścią wydaje się kościół, który możemy oglądać współcześnie, warto wiedzieć, że wcześniej na jej terenie mieściły się różne kościoły drewniane, z czego jeden z nich (ten zbudowany w 1801 roku, który w miejscowości Ostrów Mazowiecki, jak w XIX wieku m.in. nazywano dzisiejszą Ostrów, wiernym służył aż do roku 1895) został staraniem ks. J. Bilińskiego, proboszcza parafii Dąbrowa w dekanacie mławskim, właśnie tam przewieziony i prawdopodobnie znajduje się we wskazanym rejonie do dzisiaj. W mieście zaś, w miejscu, w którym opisany wyżej drewniany kościół stał, usypano kurhan, a następnie wypełniono go szczątkami zmarłych pochowanych na cmentarzu przykościelnym, a na kurhanie, w miejscu ołtarza głównego, w 1894 roku ustawiono kamienny krzyż.

Kościół murowany, który możemy podziwiać obecnie, wzniesiono dopiero w latach 1885-1893. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcono dokładnie 15 sierpnia 1885 roku, a dokonał tego ówczesny proboszcz parafii, czyli ks. Adam Pruss-Jarnutowski. Osobami odpowiedzialnymi za projekt budynku byli Feliks Nowicki i Bronisław Szmidt, natomiast realizacją wytycznych zajął się Władysław Colonna-Czosnowski. W celu zmniejszenia kosztów inwestycji wybudowano nawet specjalną cegielnię, a kamienie na fundament przywieziono m.in. z pogańskiego cmentarzyska "Żale". Budynek 24 sierpnia 1890 roku pobłogosławił ksiądz Roch Filochowski, a konsekracji dokonano w dniu 7 października 1894 roku za sprawą biskupa płockiego Michała Nowodworskiego. Kilkadziesiąt lat później, w sierpniu 1944 roku, biskup Tadeusz Paweł Zakrzewski, proboszcz parafii, uratował kościół przed zniszczeniem przez Niemców.

Budynek zdobią dzieła sztuki

W ołtarzu głównym znajduje się wykonana w 1896 roku przez Wincentego Bogaczyka płaskorzeźba z przedstawieniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, za którą, co może posłużyć jako ciekawostka, artysta otrzymał nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Sztuk Pięknych "Zachęta". Po lewej stronie ołtarza mieści się natomiast rzeźba św. Stanisława Biskupa i Męczennika, po prawej - św. Wojciecha, a jako zwieńczenie występuje płaskorzeźba prezentująca oblicze Pana Jezusa.

- W bocznej kaplicy (ołtarz boczny lewy) znajduje się obraz namalowany na desce z przełomu XVI i XVII w. przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, w sukienkach i koronach sprzed 200 lat (jest to jeden z najstarszych zabytków w kościele) Obok - rzeźby archaniołów - po lewej Michała i po prawej Gabriela. W bocznej nawie (ołtarz boczny prawy) po stronie zakrystii, umieszczono w ołtarzu obraz św. Mikołaja biskupa, pochodzący z początku XIX w., obok ustawiono drewniane figury - po lewej św. Antoniego Padewskiego i po prawej stronie św. Walentego - czytamy na stronie internetowej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.

Organy kościelne zostały wybudowane w latach 1899-1901 przez Andrzeja Blumberga z Warszawy, natomiast za jakiś czas w pewien sposób je ulepszono. Z kolei o powstanie witraży zabiegał proboszcz Aleksander Srzednicki. Zostały wykonane w roku 1958 przez H. Cieślińską-Brzeską - artystkę z Krakowa. Rzeźbę umieszczoną na frontonie kościoła i przedstawiającą Chrystusa dźwigającego krzyż, z wezwaniem "W górę serca" umieszczonym na niej prawdopodobnie z inicjatywy Jana Harusewicza, jednego z działaczy politycznych, wykonał Andrzej Pruszyński, który, co ciekawe, jest także twórcą m.in. rzeźby Chrystusa z Krzyżem z tarasu warszawskiego kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

Andrzej Pruszyński to również autor rzeźby, którą widzimy przed wejściem do kościoła, przedstawiającej Najświętszą Maryję Pannę, a powstałej na wzór innej pracy wykonanej przez tego samego artystę, a mianowicie tej z warszawskiego kościoła pw. św. Karola Boromeusza. U cokołu figury zapisano, że została ona ufundowana przez ludność rzymskokatolicką powiatu ostrowskiego (określanego tak obecnie) jako wotum wdzięczności za ocalenie rodziny cara Aleksandra III z katastrofy kolejowej.

- Między prezbiterium a lewą nawą boczną kościoła ustawiono zabytkową (barokową) drewnianą chrzcielnicę. Na uwagę zasługuje też ambona z rzeźbami 12 apostołów. Katalog zabytków wymienia jeszcze z wyposażenia kościoła ostrowskiego: barokowy feretron z obrazami Chrystusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Częstochowskiej, rokokową monstrancję, 2 późnorenesansowe kielichy oraz 2 ornaty z XVIII w. Ostrowska fara wpisana jest do rejestru zabytków krajowych - oznajmiono na stronie internetowej parafii.

Prace remontowe na przestrzeni kilkudziesięciu lat

Aby zachować budynki w jak najlepszym stanie, konieczne jest przeprowadzanie w nich co jakiś czas prac remontowych. W przypadku ostrowskiej parafii remont przeprowadzono m.in. wtedy, kiedy proboszczem był ks. Aleksander Srzednicki. To właśnie jego staraniom można zawdzięczać nie tylko witraże, ale także cyrkulacyjne węglowe ogrzewanie kościoła, sale katechetyczne w dawnym wikariacie (w miejscu istniejącego dziś parkingu naprzeciw bocznej bramy kościoła), powstanie nowej plebanii murowanej, ale także ułożenie chodnika z płyt betonowych wokół kościoła czy przeprowadzenie prac porządkowych na cmentarzu, ale także wiele innych mniejszych bądź większych działań.

Innemu proboszczowi, Janowi Sobotce, należy przypisać doprowadzenie do prac takich jak: wykonanie nowych ławek w kościele, założenie centralnego ogrzewania, kaplicy w Kozikach i Pałapusie czy budowy do stanu surowego kościoła filialnego w Prosienicy (tego, który został otynkowany i wykończony wewnątrz staraniem późniejszego proboszcza ostrowskiej parafii - ks. Edmunda Chmielewskiego).

Za czasów probostwa Edmunda Chmielewskiego w ostrowskim kościele wybudowano marmurowy ołtarz i ułożono nową posadzkę. Wieże kościelne i dzwonnice pokryto blachą miedzianą. Przeprowadzono też prace na przykościelnym cmentarzu, a w 1998 roku wykonano malowanie kościoła (dodatkowo powstały malowidła ścienne przedstawiające wizerunki świętych oraz ornamenty zdobiące kolumny).

W roku 2010 proboszczem parafii został zaś Jan Okuła, którego staraniem przeprowadzono m.in.: profesjonalne czyszczenie kościoła, a także renowacje rzeźb oraz organów kościelnych. Ponadto kościół oświetlono i zainstalowano podjazd dla osób niepełnosprawnych, wymieniono ogrzewanie kościoła i przeprowadzono liczne remonty w budynkach parafialnych, otwarto również kaplicę adoracji w nawie bocznej w kaplicy Matki Bożej, przeprowadzono malowanie kościoła oraz renowację ławek w budynku, a także prace porządkowe na cmentarzu polegające chociażby na stworzeniu nowego ogrodzenia czy alejek.

Bazę do opracowania materiału stanowiły informacje zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Link: https://wnmp.ostrow-maz.pl/.

Zobacz również

Przekazanie działki pod budowę komendy

19 lutego 2021, KWP z siedzibą w Radomiu, red. Miłosz Magrzyk

Jest to teren o powierzchni 11 489 metrów kwadratowych mieszczący się przy ulicy Broniewskiego w Ostrowi Mazowieckiej.

Odwiedź Jatki i zobacz prace Rafała Strenta (zdjęcia)

15 lutego 2021, Miłosz Magrzyk

Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych.

Nowa siedziba GBP w Wąsewie (zdjęcia)

11 lutego 2021, GBP w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Będzie można ją odwiedzić już 14 lutego.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Salon Fryzjersko - Kosmetyczny BARBARA

ul. Lubiejewska 21F/11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Odmień się wiosną! Salon BARBARA zaprasza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]