Obchody 82. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem (zdjęcia)

Dodano: 21 września 2021 10:42, Autor: UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

19 września 2021 roku w Andrzejewie odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Pomimo iż od tamtych wydarzeń minęło już tyle lat, to pamięć o nich nadal jest żywa wśród mieszkańców bliższej i dalszej okolicy.
Każdego roku w jedną z wrześniowych niedziel z tej okazji w Andrzejewie odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające żołnierzy walczących w obronie ojczyzny. Oddając hołd poległym, kultywuje się heroizm i poświęcenie w obronie wolności i niepodległości Polski.

REKLAMA18. Dywizja Piechoty wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Jej dowódcą był płk dyplomowany Stefan Kossecki. We wrześniu 1939 r. zadaniem Dywizji była obrona 120-kilometrowego pasa frontu wzdłuż Narwi od Kamianki do Rutek. Do 10 września 1939 r. 18. Dywizja Piechoty uczestniczyła w bojach z przeważającymi siłami niemieckimi na rubieży rzeki Narwi, następnie wycofała się wzdłuż kierunku z Łomży przez Zambrów na Nur. 11 września nie powiodła się próba opanowania węzła komunikacyjnego Zambrów, który już wcześniej był zajęty przez Niemców. Rano 12 września wykrwawione oddziały osiągnęły rejon Srebrny Borek, Paproć, Łętownica. Polskie oddziały z chwilą osiągnięcia rejonu Łętownicy rozpoczęły bój mający na celu przebicie się przez Andrzejewo. O świcie 13 września 1939 r., jak twierdzi płk Witold Sztark: "18. Dywizja Piechoty nie skapitulowała. Ona przestała istnieć w wyniku walk z przeważającym nieprzyjacielem".

Oficjalne obchody 82. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem rozpoczęły się 19 września 2021 r. o godz. 12.30 uroczystą mszą św. w intencji poległych, odprawioną w kościele parafialnym w Andrzejewie. Podczas kazania proboszcz Jerzy Kruszewski nawiązał do wydarzeń sprzed lat, które miały miejsce w lokalnym kościele parafialnym. Kościół ten był świątynią, w której umierającym żołnierzom udzielano rozgrzeszenia. Ta świątynia była zbroczona krwią żołnierza niemieckiego i polskiego. Kiedy trzeba było opatrywać rany, opatrywano je wszystkim.

Po mszy dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym. Wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera zabrała głos i powitała zebranych gości, wśród których znaleźli się:

- dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński wraz z żołnierzami,

- ppłk Krzysztof Rabek - przedstawiciel 18. Pułku Logistycznego w Łomży,

- ppłk Krzysztof Kwiatkowski - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie,

- płk Leszek Iwaniec - dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka,

- ppłk Robert Grodziński - zastępca dowódcy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie,

- senator Marek Komorowski,

- Justyna Pętkowska - dyrektor Biura Poselskiego Marka Zagórskiego,

- Paweł Dycht - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON,

- Agnieszka Krupińska - zastępca kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce,

- Piotr Gursztyn - przedstawiciel prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego,

- rodziny żołnierzy walczących na polach bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem: rodzinę Kosseckich, Hertlów i Kurskich,

- kombatant płk Antoni Zienkiewicz,

- przedstawiciele władz samorządowych,

- społeczność szkolna,

- mieszkańcy gminy Andrzejewo.

W swoim przemówieniu wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera poinformowała, iż uroczystości odbywają się z tygodniowym opóźnieniem. Związane to było z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak dodała, "Andrzejewo było bliskie jego sercu. Tu spędził część swojej młodości, pierwszą spowiedź, tu przystąpił do pierwszej komunii św., przyjął sakrament bierzmowania".

Prymas Tysiąclecia znalazł się w gronie osób odznaczonych Honorową Odznaką 18. Dywizji Piechoty. W liście skierowanym do kombatantów 15 czerwca 1978 roku napisał: "Ukochani Bracia, Żołnierze (...), cenię Waszą miłość do Boga i Ojczyzny, oraz ofiarę krwi Waszych Kolegów, którzy gromadnie ginęli na Ziemi Łomżyńskiej w obronie Wiary i Wolności. Wielu z nich leży na cmentarzu w Andrzejewie, przy grobie mej Matki. W moich modlitwach polecam Dobremu Bogu Was i Poległych".

Następnie głos zabrali dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński oraz Piotr Gursztyn, przedstawiciel prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego.

Kolejnymi punktami uroczystości były Apel poległych i salwa honorowa oraz złożenie przez delegacje kwiatów w mauzoleum oraz na grobie żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, w tym delegację gminy Andrzejewo w składzie: wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera, przewodnicząca Rady Gminy Justyna Kazimierczuk, sekretarz gminy Andrzejewo Robert Rosiak oraz Paweł i Stefan Kosseccy.

Uroczystość występem artystycznym uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Andrzejewie. Odczytany został wiersz autorstwa Ryszarda Skłodowskiego, a chór szkolny zaśpiewał hymn Szkoły Podstawowej w Andrzejewie im. 18. DP Ziemi Łomżyńskiej. Dodatkowo oprawą muzyczną uroczystości zajęła się orkiestra dęta wojskowa.

Organizatorami uroczystości byli wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz 18. Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach.Zobacz również

Narodowe Czytanie w Wąsewie z wyjątkowymi gośćmi (zdjęcia)

21 września 2021, GBP w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Wąsewską bibliotekę odwiedzili Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Maciej Miecznikowski.

Zobacz wystawę upamiętniającą Stefana Wyszyńskiego

20 września 2021, MBP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Ekspozycja prezentuje główne myśli i nauczanie wielkiego Polaka, ukazuje również środowisko, w którym wzrastał, ludzi oraz miejsca związane z dzieciństwem przyszłego prymasa.

Gmina Andrzejewo: wybrano sołtysów w nowych sołectwach (zdjęcia)

18 września 2021, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

O wynikach poinformował Urząd Gminy w Andrzejewie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]