Akcyza na alkohol i papierosy w górę. O ile wzrosną ceny?

Dodano: 11 października 2021 13:35, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety: o ile więcej będzie trzeba wydać w sklepach.

Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku i nie będzie to jedyna podwyżka akcyzy. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki mają rosnąć co roku. Danina dotycząca alkoholu etylowego, piwa i wina w nowym roku wzrośnie o 10 procent, a następnie - do 2027 roku - o kolejne 5 procent co 12 miesięcy. Wzrośnie także akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe - o 10 procent, i o taką wartość będzie szła w górę co roku. Resort szacuje, że tylko w 2023 r. z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych. Ministerstwo dodaje także, że trudno jest dokładnie przewidzieć reakcję rynku i konsumentów na podwyżki, bo te na pewno nastąpią. Dlatego może się okazać, że wpływy fiskalne mogą być niższe, bo spadną spożycie alkoholu i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

REKLAMACeny w górę

MF podało także kwotową wartość podwyżki. W 2022 roku ceny wzrosną (według stawki akcyzowej) następująco:

- wódka (40 proc. alkoholu) 0,5 litra - 1,5 zł,

- wino 0,75 litra - 16 groszy,

- piwo 0,5 litra - 6 groszy,

- paczka papierosów - 30 groszy,

- tytoń podgrzewany - 1 zł.

Podwyżka nie obejmie cydru i perry do zawartości alkoholu do 5 procent. Ministerstwo tłumaczy, że podobne stawki fiskalne na alkohol obowiązują w wielu innych krajach Unii Europejskiej, a obecnie takie produkty w Polsce są jednymi z najtańszych na wspólnotowym rynku. Zgodnie z danymi Eurostatu ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii - podał w komunikacie resort.

Wyjaśnił także, że podgrzewany tytoń jest opodatkowany w 19 z 26 krajów UE, a Polska stosuje najniższą stawkę. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na którą powołuje się MF, tytoń i alkohol są głównymi czynnikami ryzyka dla zdrowia Europejczyków. Palenie zabija rocznie 8 mln osób, z czego 1,2 mln to tzw bierni palacze. Tylko w Polsce, jak wylicza ministerstwo, rocznie odchodzi do 67 tys. zgonów. WHO informuje także, że nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do zaistnienia 5,1 procent chorób bezpośrednio niezwiązanych z tym faktem.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Szef NBP chce wprowadzenia nowego banknotu. Tłumaczy wysokość nominału

11 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Adam Glapiński kreśli plany wyemitowania nowego banknotu. Jaki to będzie nominał i czy obywatele będą się nim powszechnie posługiwali?

Po tych studiach zarabia się w Polsce najlepiej. Nawet 12 tys. zł brutto na start

10 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Eksperci sporządzili listę kierunków studiów, po których ukończeniu można liczyć nie tylko na natychmiastowe zatrudnienie, ale także na wysoką pensję. Radzą, aby planując przyszłość wziąć pod uwagę także ten czynnik.

KRUS zaprasza rolników na bezpłatną rehabilitację leczniczą

9 października 2021, KRUS, red. Miłosz Magrzyk

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń KRUS-u możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych, bezpłatnych turnusów prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji rolników KRUS-u: w Kołobrzegu, Świnoujściu, Szklarskiej Porębie, Jedlcu, Iwoniczu-Zdroju i Horyńcu Zdroju. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]