Stary kufer rozbudził chęć poznania przodków (zdjęcia)

Dodano: 5 października 2023 23:18, Autor: Kacper Jaworowski

Ciekawą historię o tym, jak znaleziona na strychu, zapomniana skrzynia, obudziła chęć poznania rodzinnych korzeni i nauki obcego języka, opowiedzieli Ryszard Druch i Robert Stodnick, podczas spotkania w ostrowskiej bibliotece.
Inspirująca historia o tym, do czego może doprowadzić stary kufer. Pewnego dnia Robert Stodnick, żołnierz US Army po pięćdziesiątce, sprzątał ze swoim bratem rodzinny dom, który miał zostać wystawiony na sprzedaż. Podczas porządkowania odnaleźli na strychu zapomniany kufer. Skrzynia zawierała wiele dokumentów w obcym języku. Okazało się, że jest to polski.
REKLAMA


Właśnie w tym momencie do historii dołącza Ryszard Druch. Pewnego dnia Stodnick zgłosił się do niego, by nauczyć się polskiego. W trakcie czteroletniej nauki Druch i Stodnick wspólnie rozwiązywali zagadkę, która rozbudziła u Amerykanina chęć do nauki polszczyzny. Tajemnice stanowiły dokumenty, fotografie i listy, z kufra Bronisławy Graczyk, polskiej emigrantki przybyłej do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku, a prywatnie babci Roberta Stodnicka. Po wielu przygodach i trudnościach duet "historycznych detektywów" trafił ostatecznie na ziemie powiatu ostrowskiego.

Wszystko zakończyło się w Ostrowi Mazowieckiej, a pomógł w tym Internet i nieistniejący już "Nowy Kurier Ostrowi".

Spotkanie autorskie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem, odbyło się 3 października 2023 o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.


Zobacz również

Rodzinny kufer doprowadził amerykańskiego żołnierza do Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

3 października 2023, Kacper Jaworowski

Spotkanie autorskie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem odbyło się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Uczestnicy poznali inspirującą historię ostatnich lat życia Roberta Stodnicka.

Wernisaż prac Józefa Krasnodębskiego. Spotkanie z wyjątkowym talentem artysty z Broku (zdjęcia)

1 października 2023, Kacper Jaworowski

Wernisaż wystawy sztuki malarskiej, utalentowanego artysty lokalnego, przyciągnął mieszkańców oraz miłośników sztuki z różnych zakątków, oferując popołudnie pełne barw i emocji.

Adam Dobroński opowiedział o Janie Harusewiczu (zdjęcia)

30 września 2023, Kacper Jaworowski

Jan Harusewicz, wybitny działacz narodowy i polityk, którego życie i dokonania przewijają się przez historię Ostrowi Mazowieckiej, został upamiętniony podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]