Przewlekła choroba nerek to wyzwanie, z którym zmagają się miliony Polaków. Dla ponad 20 tysięcy z nich jedyną szansą na przeżycie jest regularna dializoterapia. W Ostrowi Mazowieckiej, dzięki obecności Fresenius Medical Care, pacjenci mają dostęp do życiodajnej procedury na miejscu, bez konieczności uciążliwych podróży do odległych ośrodków.
Historia stacji pod szyldem Fresenius Nephrocare Polska rozpoczęła się w 2005 roku. Przez pierwsze lata pacjenci byli przyjmowani w placówce przy ul. Widnichowskiej 20. Przełom nastąpił w marcu 2012, kiedy to otwarto nową, nowoczesną stację zlokalizowaną bezpośrednio na terenie ostrowskiego szpitala.
Obecny ośrodek to placówka o powierzchni prawie 600 m2, wyposażona w 17 stanowisk do dializy. Umożliwia to przeprowadzanie zarówno standardowej hemodializy, jak i bardziej zaawansowanej hemodiafiltracji.
Statystyki ostrowskiej stacji obrazują skalę potrzeb. Obecnie pod opieką 20-osobowego zespołu medycznego znajduje się 63 pacjentów. Każdego miesiąca wykonuje się tu blisko 800 zabiegów.
- Współczesna nefrologia nie mogłaby funkcjonować bez wyspecjalizowanych ośrodków dializoterapii - podkreśla dr Jakub Hartman, ordynator stacji dializ w Ostrowi Mazowieckiej. - Nasz zespół codziennie prowadzi zabiegi u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Za każdym zabiegiem dializacyjnym kryje się inna historia pacjenta, a my chcemy zapewnić im możliwość normalnego życia.
Dla wielu chorych dializa jest "mostem" do nowego życia. W ciągu ostatnich 20 lat działalności stacji aż 40 pacjentów zostało pomyślnie zakwalifikowanych do przeszczepu nerki.
Dializoterapia to proces wymagający od pacjenta ogromnej dyscypliny. Zabieg trwa około czterech godzin i musi być powtarzany trzy razy w tygodniu. To druga praca, a dla wielu jedyny sposób na przetrwanie.
Przekrój wiekowy pacjentów w Ostrowi jest bardzo szeroki, ponieważ najmłodszy chory ma 24 lata, najstarszy 86. Rekordzista korzysta z pomocy tutejszych specjalistów od 18 lat, co dowodzi nie tylko skuteczności leczenia, ale i ogromnego zaufania do personelu.
Stacja w Ostrowi Mazowieckiej jest częścią globalnej sieci Fresenius Medical Care, która na całym świecie obsługuje blisko 300 tysięcy pacjentów w ponad 3,6 tys. klinik. W Polsce firma działa pod marką NephroCare i prowadzi 69 ośrodków.
Jubileusz 20-lecia to moment podsumowań, ale i spojrzenia w przyszłość. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa zapotrzebowanie na leczenie nerkozastępcze będzie rosnąć. Dzięki takim miejscom, gdzie zaawansowana technologia spotyka się z empatią wykwalifikowanego personelu, mieszkańcy nie tylko Ostrowi Mazowieckiej, ale i całego powiatu, mogą czuć się bezpiecznie.






Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.