Czterech profesorów zostało honorowymi obywatelami

Dodano: 30 stycznia 2012 21:14, Autor: Anna Krajewska-Polak

Rada Miasta Ostrów Mazowiecka, na wniosek burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, przyznała cztery honorowe obywatelstwa. Tytuły wręczono laureatom podczas Spotkania Noworocznego w ratuszu.

27 stycznia br. w Ratuszu Miejskim odbyło się Spotkanie Noworoczne połączone z wręczeniem tytułów Honorowego Obywatela Miasta Ostrów Mazowiecka. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu ostrowskiego pianisty, nauczyciela, uczestnika eliminacji do Konkursu Chopinowskiego - Andrzeja Sikory.

REKLAMA- Dziś święto naszego miasta, naszych mieszkańców - zaczął burmistrz Władysław Krzyżanowski - Spotkanie to, jest okolicznością do spokojnej refleksji. Rodacy tej ziemi, ale także inni, związani z nią przez lata, poprzez swą pracę, zaangażowanie na rzecz społeczeństwa Ostrowi, to wielki niezwykły kapitał, to wielki zaszczyt, że pracowali, pracują i chcą nadal pracować na rzecz naszej małej ojczyzny.

Następnie burmistrz podsumował ubiegły rok. Pochwalił aktywność Młodzieżowej Rady Miasta, zaproponował ostrowskim przedsiębiorcom, by spośród siebie wyodrębnili węższe gremium, które służyłoby miastu jako ciało doradcze, pochwalił współpracę z kościołem i organizacjami pozarządowymi. Zwrócił też uwagę, że rok 2012 będzie trudniejszy niż poprzednie, ale pochwalił się też, że miastu udało się zdobyć 7,4 mln zł kapitału zewnętrznego. Podziękował wszystkim pracownikom i osobom wspierającym, takim jak panie Aneta Dulkowska i Aneta Szulkowska, które dzielnie i skutecznie zawalczyły o Ogródek Jordanowski na Wójtówce.

Kolejna część spotkania była poświęcona nowym Honorowym Obywatelom Miasta Ostrów Mazowiecka: profesorom Adamowi Dobrońskiemu, Janowi Dzieniszewskiemu, Andrzejowi Szujeckiemu oraz Andrzejowi Śliwowskiemu. Panowie, choć w różnym sposób powiązani z naszym miastem, włożyli "szczególnie trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie i sławę miasta, a także rozwijanie i popularyzowanie humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku Ostrowi Mazowieckiej" - jak napisane było na pamiątkowych dyplomach.

Dla prof. dra hab. Adama Dobrońskiego laudację, czyli mowę pochwalną opisującą zalety, wygłosiła prof. dr hab. Teresa Zaniewska. - Profesor Adam Dobroński, to człowiek bogaty w dawanie innym. A wszystko zaczęło się tu, w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 1 listopada 1943 roku się urodził. To tu, z tego miejsca, rozpoczęła się droga profesora do wielkiego świata. Dziś jest znanym i cenionym historykiem, który popularyzuje dzieje ojczyzny, zwłaszcza Podlasia i północnowschodniego Mazowsza - powiedziała profesor Zaniewska.

Kolejną laudację, tym razem dla prof. dra hab. n. med. Jana Dzieniszewskiego wygłosił prof. dr hab. Mirosław Jarosz. - Profesor Dzieniszewski, to wspaniały nauczyciel wielu lekarzy w Polsce- powiedział profesor Jarosz - lekarz wielu pokoleń Polaków, którzy są mu oddani za serce i profesjonalizm. Urodził się 9 czerwca 1934 roku w Ostrowi Mazowieckiej, w nieistniejącym już domu przy ul. Kościuszki róg Warchalskiego. Przez lata pracy aktywnie uczestniczył w różnych działaniach na rzecz ziemi ostrowskiej. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej, aktywnym działaczem Koła Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Ostrowi Mazowieckiej oraz Przewodniczącym Rady Społecznej Szpitala Powiatowego.

Honorowym Obywatelem został również prof. dr hab. Andrzej Szujecki, autor ponad 200 publikacji z zakresu leśnictwa, wieloletni dziekanem Wydziału Leśnego SGGW, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk oraz działacz wielu towarzystw naukowych, pełnił liczne funkcje społeczne w stowarzyszeniach i radach naukowych, jest członkiem Związku Sybiraków, pełnił również obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, opracował i wdrożył Polską Politykę Kompleksowej Ochrony Zasobów Leśnych. W Ostrowi mieszkał kila lat, ucząc się tutejszym liceum. - To, co dobrego w lasach, jest też zasługą tego skromnego człowieka - powiedział w laudacji prof. dr hab. Tomasz Borecki.

Ostatnim z laureatów był prof. dr medycyny Andrzej Śliwowski, któremu laudację wygłosił burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Prawie wszyscy ostrowscy lekarze osiągnęli specjalizację dzięki konsultacjom profesora Andrzeja Śliwowskiego - powiedział burmistrz. - Organizował w naszym szpitalu sesje medyczne, w którym uczestniczyli lekarze z okolicznych miast. Pracował w Radzie Społecznej naszego szpitala, był też bezpośrednio zaangażowany w leczenie tutejszych pacjentów udzielając bezpłatnych konsultacji.

Burmistrz Władysław Krzyżanowski, były burmistrz Bogumił Brzózka i Hanna Sasinowska Przewodnicząca Rady Miasta wręczyli laureatom dyplomy. - Na kształt dyplomów wielką rolę odegrała profesor Teresa Zaniewska, której serdecznie za to dziękujemy - powiedział burmistrz Krzyżanowski.

Po przemowach Honorowych Obywateli i zaproszonych gości burmistrz złożył jeszcze życzenia noworoczne. Oficjalna część spotkania zakończyła się toastem.

Na uroczystość przybyli jeszcze: senator Robert Mamątow, radni sejmiku woj. mazowieckiego Mirosław Augustyniak, Marian Krupiński i Stanisław Rybski, prałat ks. dr Jan Okuła, wicestarosta Jerzy Bauer, burmistrz II kadencji Bogumił Brzózka, radni miejscy, przedstawiciele ostrowskich firm, instytucji, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych.Zdjęcia Mirosław Kisielewski

Zobacz również

Prezes Krutczenko odchodzi na emeryturę

29 stycznia 2012, Anna Krajewska-Polak

Blisko czterysta osób wzięło udział w uroczystym spotkaniu klientów i przyjaciół Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.

Budżet na 2012 uchwalony

27 stycznia 2012, Adrian Paszczyk

W nowej propozycji budżetu wydatki zmalały o 1 mln zł. Mniej będzie także po stronie dochodów o 570 tys. zł.

Burmistrz w Ministerstwie Sprawiedliwości

19 stycznia 2012, Adrian Paszczyk

Burmistrz Władysław Krzyżanowski wraz z przewodniczącą rady miasta Hanną Sasinowską wyrazili protest przeciwko zniesieniu sądu rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]