Znalazł dużą kwotę. Wystarczyło na dobre auto, ale miał inny plan

Dodano: 13 października 2021 09:58, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przejeżdżając przez niedużą miejscowość, zauważył leżącą saszetkę. W środku były pieniądze, za które wiele osób mogłoby spłacić sporą część kredytu hipotecznego. Można by je wydać też na nowy samochód. Jak postąpił znalazca?
To był poniedziałek, kiedy na Komendę Policji w Lubartowie (województwo lubelskie) zgłosił się 35-letni mieszkaniec gminy Puchaczów. Miał ze sobą pewne znalezisko. Była to męska saszetka. Mężczyzna opowiedział policjantom, jak jadąc drogą krajową nr 19 przez niedużą miejscowość Lisów zauważył leżący na ziemi przedmiot. Dodał, że w środku znajduje się spora suma.

REKLAMAJak się okazało, w znalezionej saszetce znajdowało się 100 tysięcy złotych - ujawniła starsza sierżant Jagoda Stanicka z lubartowskiej policji i dodaje: Dzięki znajdującym się tam dokumentom policjanci bardzo szybko skontaktowali się z właścicielem zguby. Okazał się nim lokalny przedsiębiorca, który już rozpoczynał poszukiwania pieniędzy.

Zaalarmowany biznesmen bardzo szybko przyjechał na komendę. Nie ukrywał radości z odzyskanych pieniędzy. Okazało się także, że były to środki przeznaczone na pensje dla pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorcę. Za odzyskanie zguby podziękował uczciwemu znalazcy, którego zdążył jeszcze zastać w komendzie - dodała Stanicka.

Policja nie ujawnia, czy właściciel saszetki odwdzięczył się znalazcy w jeszcze inny sposób - chodzi o tzw. znaleźne. Jego kwestie precyzują zapisy prawa, ale wypłacenie tych pieniędzy nie jest obligatoryjne. Jak tłumaczą eksperci z kancelarii prawnej Ungier, Gliniewicz i Wspólnicy, znalazca może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy. Jednak roszczenie takie należy zgłosić właścicielowi przedmiotu najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

W sytuacji, w której rzecz nie jest przechowywana przez znalazcę (znajduje się np. w Biurze Rzeczy Znalezionych), znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący rzecz ma obowiązek zawiadomić znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania lub siedziby, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy - dodają prawnicy.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. O ile wzrosną ceny?

11 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety: o ile więcej będzie trzeba wydać w sklepach.

Po tych studiach zarabia się w Polsce najlepiej. Nawet 12 tys. zł brutto na start

10 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Eksperci sporządzili listę kierunków studiów, po których ukończeniu można liczyć nie tylko na natychmiastowe zatrudnienie, ale także na wysoką pensję. Radzą, aby planując przyszłość wziąć pod uwagę także ten czynnik.

KRUS zaprasza rolników na bezpłatną rehabilitację leczniczą

9 października 2021, KRUS, red. Miłosz Magrzyk

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń KRUS-u możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych, bezpłatnych turnusów prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji rolników KRUS-u: w Kołobrzegu, Świnoujściu, Szklarskiej Porębie, Jedlcu, Iwoniczu-Zdroju i Horyńcu Zdroju. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]