Wystawa "Kobiety w Karnym Obozie Pracy Treblinka I" zagościła w Małkini Górnej (zdjęcia)

Dodano: 27 lutego 2024 06:59, Autor: Muzeum Treblinka, red. Kacper Jaworowski

Wystawa poświęcona kobietom karnego obozu pracy Treblinka I dostępna jest do oglądania w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej. Podczas prezentacji wystawy odbyła się również prelekcja.
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małkini Górnej był miejscem niezwykłego spotkania i refleksji. Powodem była prezentacja wystawy "Kobiety w Karnym Obozie Pracy Treblinka I", której kuratorem jest Anna Remiszewska. Niezwykłe wydarzenie poświęcone było pamięci kobiet, które w skrajnie trudnych warunkach obozu pracy w Treblince wykazywały się niespotykaną siłą ducha oraz poświęceniem.
REKLAMA


Wystawa po raz pierwszy ujrzała światło dzienne podczas uroczystości patriotyczno-religijnych, poświęconych Ofiarom Obozu Pracy Treblinka I oraz II wojny światowej we wrześniu ub.r. Ekspozycja składa się z dziesięciu tablic, na których przedstawiono krótki rys historyczny oraz topografię samego obozu. Jednak nie tylko sucha prezentacja faktów stanowiła istotę wydarzenia.

Niezwykle ważnym elementem wystawy okazały się biogramy więźniarek oraz ich poruszające wspomnienia z czasów pobytu w obozie. Wspomnienia oddające nie tylko skalę tragedii, lecz również siłę i determinację kobiet, które mimo straszliwych warunków potrafiły zachować godność i człowieczeństwo. Spotkanie zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu miało nie tylko charakter merytoryczny, ale przede wszystkim stanowiło hołd dla wszystkich kobiet, które przeszły przez piekło obozu pracy w Treblince.

Ekspozycję będzie można obejrzeć do 3 marca 2024 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej, przy ul. Przedszkolnej 3.


Zobacz również

Spotkanie z poezją Piotra Siemieniuka w małkińskiej bibliotece (zdjęcia)

25 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Gdy poezja spotyka weterynarię. Piotr Siemieniuk, znany z praktyki weterynaryjnej i talentu literackiego, był gościem wieczoru autorskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej.

Podróż przez edukację i historię w ostrowskiej bibliotece. Spotkanie autorskie z Zofią Marianną Wróbel (zdjęcia)

16 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej była miejscem spotkania autorskiego z Zofią Marianną Wróbel. Opowieści autorki, pełne osobistych doświadczeń oraz wnikliwego spojrzenia na przeszłość, przybliżyły uczestnikom nie tylko losy jej własnej kariery zawodowej, ale również bogactwo tematów poruszanych w jej publikacjach.

Spotkanie z poezją o zagładzie. Wiersze i pamięć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

12 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Muzeum Treblinka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej zorganizowało promocyjne spotkanie, które przeniosło uczestników do czasów okrucieństw II wojny światowej. Utwory autorów różnych pokoleń, od doświadczonych poetów po debiutantów, stworzyły unikalną mozaikę słów oddających hołd ofiarom i przypominających o tragicznych wydarzeniach.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]